خبر فوری
This content is not available in your region

مارسلو ربلو دو سوسا رئیس جمهوری پرتغال شد

نظرها
مارسلو ربلو دو سوسا رئیس جمهوری پرتغال شد
اندازه متن Aa Aa

مارسلو ربلو دو سوسا، نامزد راست میانه با پیروز شدن در انتخابات روز یکشنبه، به ریاست جمهوری پرتغال انتخاب شد. نتیجه ای که بعد از پیروزی جناح چپ در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر می تواند به حفظ تعادل سیاسی در پرتغال کمک کند.

آقای دو سوسا که در دور نخست توانست پیروز انتخابات شود در سخرانی پیروزی خطاب به مردم پرتغال گفت: «امشب در وهله اول دوست دارم به مردم پرتغال سلام و ادای احترام کنم. قواعد و قوانین مردم و همچنین خواسته آنها به من این افتخار را اعطا کرد که بعنوان رئیس جمهوری پرتغال برگزیده شوم. هیچکس بازنده این انتخابات نیست.»

مارسلو ربلو دو سوسا با کسب ۵۲ درصد آرا با فاصله بسیار زیاد از رقبایش به پیروزی رسید. نزدیک ترین رقیب او، آقای سامپایو دو نووآ نامزد مستقل چپگرا، توانست ۲۲.۸۹ درصد آرا را کسب کند و بلوک چپ با نامزدی ماریزا ماتیاس ۱۰.۱۳ درصد آرا را در این انتخابات کسب کردند.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پرتغال ۵۰ درصد اعلام شده است.

سمت ریاست جمهوری در پرتغال تشریفاتی است اما با وجود دولت سوسیالیست متزلزل پرتغال، رئیس جمهوری می تواند نقش کلیدیی هم بعنوان میانجی بین احزاب ایفا کند و هم از قدرت خود برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید بهره ببرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.