خبر فوری
This content is not available in your region

بازگشایی مرزها بین سودان و سودان جنوبی

نظرها
بازگشایی مرزها بین سودان و سودان جنوبی
اندازه متن Aa Aa

حسن عمر بشیر، رئیس جمهوری سودان، روز چهارشنبه ۲۷ ژانویه، دستور بازگشایی مرز این کشور با سودان جنوبی را صادر کرد. سودان و سودان جنوبی پنج سال پیش با برگزاری یک همه پرسی در ژانویه ۲۰۱۱ از هم جدا شدند. با این حال، به دلیل اختلافات دو کشور بر سر نحوه تقسیم منابع نفتی، مرزها بین سودان و سودان جنوبی بسته مانده بود.

در پی تصمیم رئیس جمهوری سودان برای بازگشایی مرزها، سالوا کیر، رئیس جمهوری سودان جنوبی نیز دستور عقب نشینی نیروهای نظامی این کشور از مجاورت مرزها را صادر کرده است. پیشتر، به دنبال موافقت رئیس جمهور سودان با کاهش هزینه صدور نفت سودان جنوبی از طریق خاک این کشور، رئیس جمهوری سودان جنوبی روز سه شنبه از تصمیم خود برای عادی سازی روابط با سودان خبر داده بود.

سودان و سودان جنوبی علاوه بر اختلاف در مورد منابع نفتی، یکدیگر را به حمایت از شورشیان مسلحی متهم می کنند که با دولتهای این دو کشورها می جنگند. انتظار می رود بازگشایی مرزها، به همراه توافقات نفتی، تا حدی از تنشها بین دو کشور کم کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.