وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخستین تصاویر از پرتاب موشک دوربرد کره شمالی در روز یک شنبه

 نظرها
نخستین تصاویر از پرتاب موشک دوربرد کره شمالی در روز یک شنبه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تلویزیون «کی آر تی» کره شمالی روز پنجشنبه برای نخستین بار تصاویر پرتاب موشک دوربردی را که این کشور روز یک شنبه گذشته شلیک کرده بود، منتشر کرد.

واشنگتن کره شمالی را متهم کرده که اقدام روز یک شنبه اش، آزمایش موشک بالستیک بشمار می رود و مانند آزمایش هسته ای ماه گذشته این کشور نقض قطعنامه های سازمان ملل می باشد. با این حال کره شمالی گفته است که این موشک ماهواره ای را برای قرار دادن در مدار زمین حمل می کرده است.

با آزمایش این موشک دوربرد در روز یکشنبه، تنش ها میان کره شمالی و جنوبی بالا گرفته است. افسران نظامی ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن موافقت کرده اند که بخاطر افزایش خطر برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی، همکاری های اطلاعاتی و امنیتی شان را افزایش دهند.

از سوی دیگر با تصمیم کره جنوبی برای به تعلیق درآوردن فعالیت های مشترک خود با کره شمالی در پارک صنعتی مشترک «کائه سونگ» روز پنج شنبه دهها کامیون متعلق به کره جنوبی کالا و تجهیزات شرکت های خود را از این پارک صنعتی خارج کردند. این اقدام در راستای مجازات کره شمالی به دلیل آزمایش های موشکی و اتمی اتخاذ شده است.

فعالیت ۱۲۴ شرکت کره جنوبی در این پارک صنعتی در حالی متوقف می شود که این شرکت ها برای ۵۵ هزار کارگر کره شمالی شغل ایجاد کرده بودند. این مجتمع صنعتی مشترک در سال ۲۰۰۴ میلادی ساخته شد تا راهی برای ارتباط متقابل میان دو کشور باشد.