وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جمعه، روز ملاقات تاریخی رهبران دو شاخه مهم مسیحیت

 نظرها
جمعه، روز ملاقات تاریخی رهبران دو شاخه مهم مسیحیت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبر کاتولیکهای جهان راهی مکزیک شده است و قرار است در مسیر این سفر، در توقف کوتاهی در فرودگاه هاوانا با پاتریارک کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه دیدار کند. این دو رهبر مذهبی قرار است در پایان این دیدار کوتاه بیانیه مشترکی صادر کنند.

این برای اولین بار است که بلندپایه ترین مقام دو شاخه مهم دین مسیحیت با هم ملاقات می کنند.

پاتریارک کیریل، اقامت طولانی تری در کوبا خواهد داشت و از یک کلیسای کوچک ارتدوکس روسی در هاوانا دیدار خواهد کرد.

کلیسای مسیحیت در قرن یازدهم میلادی به دو شاخه غربی و شرقی تقسیم شد. کلیسای ارتدوکس چندین شاخه متنوع دارد که شاخه روسیه آن قویترین است.

کشیش خوزه فلیکس پرز می گوید: «بدون شک این دیدار روزنه امیدی را برای ما باز می کند. علاوه بر اهمیت این دیدار در زمینه ارتباط بین دو کلیسای کاتولیک و ارتدوکس، ارزشهای فرهنگی این دیدار و دیالوگی که در نتیجه آن برقرار می شود مهم است. امیدوارم که این مساله توسط مسئولان زندگی مردم در کشورها درک شود.»

هفته گذشته مسئول سیاست خارجی کلیسای ارتدوکس گفته بود که تحولات سیاسی از جمله اتفاقات خاور میانه و شمال آفریقا انگیزه ای برای این دیدار شده است اما اختلاف نظرها بین دو کلیسا همچنان باقی خواهد ماند. یکی از مسائل مورد اختلاف این دو نهاد مذهبی، تاثیرپذیری کلیسای یونانی کاتولیک غرب اوکراین از واتیکان است. این در حالی است که کلیسای ارتدوکس روسیه، انتظار دارد این کلیسا از کلیسای ارتدوکس تبعیت کند.

پاتریارک کیریل از هفت سال قبل رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه بوده است در حالی که پاپ فرانچسکو سه سال قبل به عنوان رهبر کاتولیکهای جهان رسید.