وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ژوسولرم پریور رئیس جمهور موقت هاییتی شد

 نظرها
ژوسولرم پریور رئیس جمهور موقت هاییتی شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پارلمان هاییتی روز یکشبنه ژوسولرم پریور، رئیس سنای این کشور را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور منصوب کرد. انتخاب وی می تواند به بلاتکلیفی سیاسی در هاییتی پایان بدهد و سرانجام پس از چند ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور منجر شود.

رئیس جمهور موقت این کشور در نطق خود پس از انتخاب به این سمت گفت: «ما نشان دادیم که می توانیم بر اختلافات خود به نفع منافع عمومی فائق آییم. از تمام سیاستمداران مسئول، جامعۀ مدنی، سازمان های حقوق بشری و جامعۀ بین الملل تشکر می کنم.»

میشل مارتلی، رئیس جمهوری پیشین این کشور روز هفتم فوریه دورۀ ریاست جمهوری خود را به پایان رساند و به دلیل به تعویق افتادن مرحلۀ دوم انتخابات ریاست جمهوری، جانشینی برای وی مشخص نشده بود.

رئیس جمهور موقت هاییتی موظف است در کمتر از ۱۲۰ روز آینده، مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در این کشور فراهم کند.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری هاییتی روز ۲۵ اکتبر گذشته برگزار شد اما به دلیل اعتراض مخالفان به آرای نامزد مورد حمایت حکومت، این انتخابات بارها به تعویق افتاد.