وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخست وزیر بریتانیا از توافق بروکسل دفاع کرد

 نظرها
نخست وزیر بریتانیا از توافق بروکسل دفاع کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه در برابر نمایندگان پارلمان این کشور از توافق تازه در مورد ماندن مشروط در اتحادیه اروپا موسوم به «وضعیت ویژه» دفاع کرد.

او گفت: «وضعیت ویژه به معنای آن است که بریتانیا از هر دو فضا بهترین بهره را می برد. ما از سویی در اروپایی هستیم که به نفع ما کار می کند و به عنوان سکاندار بزرگترین بازار متحد جهان، تصمیماتش شامل ما نیز می شود و تدابیر آن همسو با امنیت مردم ماست. اما از سوی دیگر در اروپایی که به نفع ما کار نمی کند نیستیم، در منطقه یورو و کمکهای مالی آن به دیگران نیستیم، در محدوده رفت و آمد بدون گذرنامه یعنی شنگن هم نیستیم، بنابراین به عنوان بخشی از یک اتحادیه منسجم تر، به طور قانونی و دائمی تحت حمایت هستیم.»

آقای کامرون همچنین گفت در صورت پاسخ منفی مردم به همه پرسی ماندن در اتحادیه اروپا در روز سوم تیرماه آینده، همه پرسی دومی در کار نخواهد بود.

سران اروپا روز جمعه در پایان نشست بروکسل با اصلاحات پیشنهادی بریتانیا برای ماندن در اتحادیه اروپا موافقت کردند.

بوریس جانسون، شهردار محبوب لندن و هم حزبی محافظه کار کامرون و نیز شمار دیگری از سیاستمداران با نفوذ بریتانیا، خروج از اتحادیه اروپا یا «برکسیت» را تبلیغ می کنند. تا این زمان در حدود یک سوم نمایندگان پارلمان بریتانیا با آقای جانسون همداستان هستند.