خبر فوری

تبلیغات گسترده دو جناح بر سر انتخابات مجلس و خبرگان

 نظرها
تبلیغات گسترده دو جناح بر سر انتخابات مجلس و خبرگان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سه روز مانده به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری دو ائتلاف عمده اصولگرایان و اعتدالیون در تلاش اند تا با حداکثر تبلیغات، شهروندان را به پای صندوق های رای فرا بخوانند.

بر اساس ماده ۵۶ قانون انتخابات، تبلیغات نامزدها هشت روز قبل از روز رای گیری آغاز و تا ۲۴ ساعت پیش از اخذ رای ادامه می یابد.

محمدرضا عارف، سر لیست نامزدهای مورد حمایت ائتلاف اصلاح طلبان برای مجلس شورای اسلامی در تهران و غلامعلی حداد عادل سرلیست ائتلاف اصولگرایان است.

در پی رد صلاحیت گسترده از سوی شورای نگهبان در این انتخابات، چهره های مستقل و نیز عده ای چشمگیر از اصلاح طلبان از این رقابت باز مانده اند. از میان حدود دوازده هزار داوطلب، تنها صلاحیت ۵۱ درصد از آنان تایید شده است.

اعتراض به شورای نگهبان، واکنش علی خامنه ای، رهبر حکومت را نیز در پی داشت. وی نسبت به «نفوذ» آنچه او دشمن می نامند در انتخابات هشدار داده است.

علی امیری، قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور بیستم ۲۰ بهمن ماه اعلام کرد: «شش هزار و ۱۷۵ نفر تائید صلاحیت شده اند و پنج هزار ۲۵۹ نفر رد صلاحیت شده یا احراز صلاحیت نشده اند.»

از ۲۹۰ کرسی مجلس، پنج کرسی به نمایندگان اقلیت های مذهبی زرتشتی، کلیمی و مسیحی تعلق دارد و از ۶ هزار و ۱۷۵ داوطلب نمایندگی، تنها ۵۸۶ تن زن هستند.

پیش تر جمعی از زنان فمینیست در تهران برای «تغییر چهره مردانه» مجلس شورای اسلامی به برپایی کمپین اقدام کرده بودند؛ باید دید که چند درصد از زنان داوطلب به دور دوم این انتخابات راه می یابند.

در همین حال، در انتخابات بر سر ۸۸ کرسی مجلس خبرگان نیز ۱۶۶ تن که همگی مرد هستند از سوی شورای نگهبان قانون اساسی تائید صلاحیت شده اند. حسن خمینی، نوه بنیانگذار حکومت جمهوری اسلامی، نامزد هواداران دولت و اصلاح طلبان بود که به این انتخابات راه نیافت.

بر اساس اصل۱۱۱ قانون اساسی، مجلس خبرگان وظیفه تعیین و نظارت بر رهبری را برعهده دارد. این انتخابات هر هشت سال یک بار برگزار می شود و در حال حاضر ریاست آن با محمد یزدی، رئیس پیشین قوه قضائیه است.

سرلیست نامزدهای پیشنهادی ائتلاف اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و نام قربانعلی دری نجف آبادی و محمد ری شهری نیز که با فهرست پیشنهادی اصولگرایان مشترک است در آن جای دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.