خبر فوری
This content is not available in your region

فراری دادن فیل گرسنه با نیش زنبور

فراری دادن فیل گرسنه با نیش زنبور
اندازه متن Aa Aa

در پارک طبیعی کروگر در آفریقا جنوبی، سه ماه زمستان بهترین فصل برای بهره بردن فیل ها از مارولا (MARULA)، نوعی پسته بومی این منطقه از آفریقا است. تعداد درختان مارولا در این منطقه حفاظت شده بسیار زیاد است و یکی از منابع تامین درآمد ساکنان محلی به حساب می آید. یک سازمان مردم نهاد در این منطقه برنامه ای برای حفاظت از این درختان و زیست بوم اینجا و همچنین جلوگیری از تخریب این درختان توسط فیل ها در دست اجرا دارد.

یکی از مسئولان آن می گوید: «فیلم ها واقعا میوه درخت مارولا را دوست دارند. یک بار دیدم چطور یک فیل نر از یکی از این درختان نگهبانی می دهد و مراقب بود جنبنده ای به آن نزدیک نشود. مارولا یکی از خوراکی های مورد علاقه آنها است و همه جا به دنبال آن می گردند. پوست درخت، برگها تازه و خود میوه را می خورند.»

یکی از شیوه های این گروه کاری، آویزان کردن کندوی زنبور از درخت است. سال ۲۰۰۲ یک گروه محیط زیستی متوجه شده بود که فیل از صدای زنبور
و نیش آنها خوشش نمی آید. این اقدام گروه موفقت آمیز و با استقبال ساکنان مواجه شد. یک استاد علوم محیط زیستی یک دانشگاه در ژوهانسبورگ بااشاره به اهمیت این درخت برای ساکنان می گوید: «مارولا یکی از گونه های محلی بسیار مهم این منطقه است و در فرهنگ آن جایگاه خاصی دارد. برای اینکه درخت آن کاربرد و مصارف متعددی دارد. علاوه بر خود میوه، از آن آبجو و مربا می گیرند و مغز آن بسیار با ارزش است. این درخت مصارف دارویی مختلفی دارد و سایه گستر است.»

روش های تجربی مراقبت از درخت مارولا در کشورهای مختلف آفریقا از جمله تانزانیا، موزامبیک، بوتسوانا و کنیا و همچنین برخی کشورهایی آسیایی در دست انجام است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.