وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

روزنامه مخالف ترکیه، ارگان تبلیغی دولت شد

 نظرها
روزنامه مخالف ترکیه، ارگان تبلیغی دولت شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تنها دو روز پس از آن که دادگستری ترکیه مدیریت «زمان»، روزنامه مخالف این کشور را به افراد مورد نظر خود تحویل داد، این روزنامه به ارگان تبلیغاتی دولت تبدیل شد.

صفحه انگلیسی «زمان» از هنگام توقیف روزنامه تاکنون به روز نشده زیرا مأموران دولتی تا روز دوشنبه هنوز به گذرواژه آن دسترسی پیدا نکرده اند. در صفحه ترکی آن نیز نوشته شده که بزودی این وب سایت با مطالبی «با کیفیت بهتر» به روز خواهد شد.

گرچه دادگاه دلیلی را برای تغییر مدیریت «زمان» اعلام نکرده، اما احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه این تصمیم را نه یک تصمیم سیاسی، بلکه یک حکم قضایی خواند.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا گفت: «من با نخست وزیر ترکیه با صراحت حرف زدم اما او با نظر من موافق نبود. او می دانست و من هم تأکید کردم که برای اتحادیه و پارلمان اروپا، آزادی رسانه ها بخش مهمی از هویت اروپایی است.»

به دنبال تصمیم مقامات قضایی ترکیه، گروهی از خبرنگاران و طرفداران آزادی مطبوعات در برابر دفتر روزنامه زمان در استانبول تجمع کردند. پلیس برای متفرق کردن راهپیمایان به زور متوسل شد و گاز اشک آور به میان آنها پرتاب کرد.

دو خبرنگار جمهوریت، روزنامه دیگر منتقد دولت ترکیه نیز که چند ماه پیش به اتهام پیوند با گروههای تروریست و با شکایت شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری دستگیر شده بودند، هفته پیش با حکم دیوان عالی این کشور موقتا تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.