خبر فوری
This content is not available in your region

توافق اولیه اروپا و ترکیه برای جلوگیری از هجوم مهاجران غیرقانونی

نظرها
توافق اولیه اروپا و ترکیه برای جلوگیری از هجوم مهاجران غیرقانونی
اندازه متن Aa Aa

در نشست سران اتحادیۀ اروپا و ترکیه که روز دوشنبه در بروکسل برگزار شد، طرفین برای یک «نظام تبادل پناهجویان» به توافق اولیه دست یافتند. در این چارچوب، دولت آنکارا برای بازگرداندن تمام مهاجران غیرقانونی حاضر در یونان با اتحادیۀ اروپا موافقت کرد.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا درباره این مهاجران گفت: «نخست وزیر ترکیه پذیرفت که تمامی مهاجرانی را که از طریق ترکیه وارد یونان می شوند و به محافظت بین المللی نیازی ندارند دوباره به ترکیه پس فرستاده شوند. اتحادیۀ اروپا همچنین با پیاده کردن یک نظام بازگشت سریع مهاجران از یونان به ترکیه حمایت خواهد کرد. تمام تصمیم های گرفته شده حامل این پیام روشن است که دوران مهاجرت غیرقانونی به اروپا پایان یافته است.»

در عوض اتحادیه اروپا نیز پذیرفت که متقاضیان پناهندگی در ترکیه را بپذیرد. هدف اروپا جلوگیری از هجوم مهاجران اقتصادی است.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: «هدف ما این است که با تضعیف مهاجرت غیرقانونی بتوانیم جلوی قاچاقچیان انسان را بگیریم. این روش به ما این امکان را می دهد تا به افرادی که از مجراهای قانونی به اروپا می آیند کمک کنیم.»

ترکیه همچنین علاوه بر سه میلیارد یورویی که اتحادیه اروپا قبلا تعهد پرداخت آن را به آنکارا داده بود، سه میلیارد یورو دیگر درخواست کرده است. دولت ترکیه می گوید از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۱۰ میلیارد دلار برای پناهجویان حاضر در اردوگاه ها و ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار برای پناهجویان خارج از اردوگاه های این کشور هزینه کرده است.

ترکیه از ماه ژوئن توافق قبلی خود با اتحادیۀ اروپا برای پذیرش مهاجران اقتصادی از یونان و بازگرداندن آنها به کشورهای مبدا را به اجرا خواهد گذاشت. این کشور امیدوار است عملی کردن این تعهد با لغو ویزای سفر برای اتباع این کشور به اروپا و باز کردن فصل جدیدی از پروندۀ عضویت در اتحادیۀ اروپا همزمان شود.

متوقف کردن مهاجران در ترکیه و مسدود کردن مسیر بالکان به سوی مرکز اروپا، یکی از اهداف اتحادیۀ اروپا از این گفتگوهاست.

قرار است مذاکرات برای نهایی کردن این توافق در روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفند ادامه یابد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.