وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تحریم های یکجانبه جدید کره جنوبی علیه کره شمالی

 نظرها
تحریم های یکجانبه جدید کره جنوبی علیه کره شمالی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کره جنوبی روز سه شنبه از وضع تحریم های یکجانبه جدید علیه همسایه شمالی خود خبر داد. این تحریم ها در واقع پاسخ دولت سئول به آزمایش هسته ای کره شمالی در ماه ژانویه و پرتاب موشک دوربرد این کشور در ماه فوریه است.

یکی از اهداف اصلی کره جنوبی از این تحریمها جلوگیری تأمین ارز کره شمالی است که آن را برای برنامه هسته ای و موشکی این کشور استفاده می کند.

وزیر هماهنگی سیاستهای دولت کره جنوبی گفت: «ما تحریم ترابری دریایی کره شمالی را افزایش می دهیم. از ورود همه کشتیهایی که از ۱۸۰ روز پیش در بنادر کره شمالی منتظر عزیمت به کره جنوبی هستند، جلوگیری خواهد شد. ممنوعیت عبور کشتیهای کشورهای دیگر در مسیر آبی میان دو کره نیز ادامه خواهد داشت.»

این تحریم شامل قرارداد سه جانبه انتقال زغال سنگ روسیه به کره جنوبی از طریق کره شمالی نیز می شود. زغال سنگ روسیه تاکنون از مرز خاسان در این کشور و از طریق راه آهن به بندر راجین در کره شمالی می رسید و از آنجا با کشتی به کره جنوبی انتقال می یافت. به این ترتیب کره شمالی از این منبع درآمد نیز محروم می شود.

دولت سئول حتی از شهروندان خود خواسته است مؤسسات و همچنین رستوران های کره شمالی در کشورهای دیگر را تحریم کنند زیرا این مکانها نیز از منابع مهم تأمین ارز برای این کشور به شمار می روند.

شورای امنیت سازمان ملل نیز هفته گذشته تحریم هایی را علیه کره شمالی تصویب کرد، اما با توجه به تبادل تجاری اندک میان دو کره، به نظر می رسد پیونگ یانگ از ناحیه تحریمهای سئول زیان کمتری نسبت به تحریم های بین المللی متحمل شود.

دولت سئول در سال ۲۰۱۰ نیز پس از متهم کردن کره شمالی به پرتاب اژدر به سمت زیردریایی کره جنوبی، رشته تحریمهایی را علیه آن کشور تصویب کرد.