خبر فوری

احمد ابوالغیط دبیرکل و جانشین نبیل العربی در اتحادیه عرب شد

 نظرها
احمد ابوالغیط دبیرکل و جانشین نبیل العربی در اتحادیه عرب شد
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه عرب در نشست روز پنجشنبه خود در قاهره «احمد ابوالغیط» را به عنوان جانشین «نبیل العربی» به دبیرکلی این اتحادیه برگزید.

«احمد ابوالغیط» ۷۴ ساله، آخرین وزیر امور خارجه دوران حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر، هشتمین دبیرکل اتحادیه عرب خواهد بود.

نبیل العربی، دبیر کل فعلی اتحادیه عرب اعلام کرده بود که پس از اتمام دوره ریاستش بر این اتحادیه در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی تمایلی به تمدید آن نخواهد داشت.

قطر نیز که پیش تر با انتخاب آقای ابوالغیط مخالف می کرد در روز حل و فصل انتخاب دبیرکل جدید اتحادیه عرب با مقدم خواندن منافع دنیای عرب بر دغدغه های دوحه با دیگر کشورهای عرب همراهی و با دبیرکلی آقای ابوالغیط موافقت کرد.

اتحادیه عرب در ماه مارس سال ۱۹۴۵ میلادی تاسیس شد و دبیرکلی آن به جز یک دوره، همیشه یک مصری بوده است.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز از قاهره می گوید: «چالشها و پرونده های پیچیده و دشوار و سنگینی در انتظار دبیرکل جدید اتحادیه عرب است، اولین آنها فائق آمدن بر اختلاف نظر بین کشورهای عرب است تا به نظر و تصمیمی مشترک دست یابند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.