وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«نور سپیده دم» اولین نمایشگاه جامع یوکو اونو در فرانسه

«نور سپیده دم» اولین نمایشگاه جامع یوکو اونو در فرانسه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

موزه هنرهای معاصر لیون، میزبان اولین نمایشگاه جامع یوکو اونو در فرانسه است. این مجموعه با نام «یوکو اونو: نور سپیده دم» در برگیرنده کارهای چند رسانه ای هنرمند صلحدوست ژاپنی است و بازتاب روحیه طنز و همچنین دیدگاه روشن سیاسی اجتماعی او است.

این آثار شامل فیلم های تجربه گرایانه سال ۱۹۵۲، مجموعه «تخت» با همکاری همسرش جان لنون، خواننده فقید گروه بیتلز و اثر «جنگ تمام شد» در سال ۱۹۶۹ است.

مدیر موزه هنرهای معاصر لیون می گوید: «حرف های او امروز در هنر و هم در جامعه معنا دارد. حرف او این است که اگر بخواهی چیزی را تغییر دهی، توپ در زمین توست. برای بهبود اوضاع باید از مقصر دانستن دیگران دست برداریم و خودمان را مسئول بدانیم.»

این نمایشگاه جامع، نمود خلاقیت های این هنرمند مفهوم گرای پیشرو است. برخی از ایده ها پوچ و یا شاعرانه و اتوپیایی است. در حالیکه بعضی از آنها تجسم مادی دارند، برخی غیرمادی باقی مانده اند. نمایشگاه «یوکو اونو: نور سپیده دم» تا دهم ژوییه در موزه معاصر شهر لیون برقرار است.