وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پلیس بلژیک در تعقیب دو مظنون فراری انفجارهای بروکسل

 نظرها
پلیس بلژیک در تعقیب دو مظنون فراری انفجارهای بروکسل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عملیات گسترده پلیس بلژیک برای یافتن نشانی از دو مظنون فراری انفجارهای خونین بروکسل ادامه دارد. به گزارش تلویزیون دولتی بلژیک در این حملات به احتمال زیاد نفر پنجمی هم دست داشته که خالد بکراوی عامل انفجار متروی مالبک را همراهی کرده است. هویت او همچنان در هاله ای از ابهام است.

با گذشت دو روز از حملات مرگبار بروکسل پلیس در حال بررسی زوایای تاریک این حادثه و ارتباط آن با حملات انتحاری نوامبر گذشته پاریس است. بخشی از ابهامات مربوط به نقاط ضعف در دستگاه امنیتی بلژیک است. به رغم هشدار قبلی آنکارا درباره ابراهیم بکراوی٬ یکی از عاملان انتحاری انفجارهای فرودگاه٬ چطور دستگاه امنیتی بلژیک از آن غافل مانده بود؟ از سوی دیگر به گفته پلیس بلژیک٬ بمب های بکار رفته در حملات نوامبر پاریس توسط یکی از عاملان انفجارهای بروکسل ساخته شده بود.

منابع امنیتی بلژیک تاکنون هویت سه تن از عاملان این حملات را تایید کرده اند. دو برادر٬ یکی خالد بکراوی که عامل انفجار انتحاری در مترو بروکسل است و دیگری ابراهیم بکراوی در وسط این تصویر که به همراه نجم عشراوی در سمت چپ٬ انفجارهای انتحاری فرودگاه بروکسل را انجام دادند. هویت نفر سوم که در سمت راست این تصویر دیده می شود اعلام نشده است.

در پی این حملات٬ پلیس به چند خانه در محله آندرلخت یورش برد. در آپارتمان عاملان انفجارها ۱۵ کیلو مواد منفجره، ۱۵۰ لیتر استون، مقدار زیادی چاشنی انفجاری، میخ و پیچ و ابزار لازم برای ساخت بمب، کشف و ضبط شد.

این انفجارها چهار روز پس از دستگیری صلاح عبدالسلام٬ مظنون فراری حملات نوامبر گذشته پاریس روی می دهد. با وجود شدت یافتن تدابیر امنیتی از چهار ماه پیش به اینسو در بلژیک٬ انفجارهای سه شنبه سیاه بروکسل که دست کم ۳۱ کشته و ۲۷۰ زخمی برجای گذاشته انتقادهایی را نسبت به ناکارآمدی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بلژیک در قلب اروپا به همراه داشته است.