خبر فوری
This content is not available in your region

روحانی: علاقمند به ادامه تنش با عربستان نیستیم

نظرها
روحانی: علاقمند به ادامه تنش با عربستان نیستیم
اندازه متن Aa Aa

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در پاکستان گفت که کشورش به تنش با عربستان سعودی علاقه‌ای ندارد و امیدوار است در آینده نزدیک مسیر درستی برای حل و فصل مشکلات دو کشور پیدا شود.

به گزارش ایرنا آقای روحانی که برای دیدار با مقام‌های سیاسی و نظامی پاکستان به این کشور سفر کرده است، در پاسخ به یک خبرنگار محلی گفته‌است ایران یک کشور بسیار بزرگ در منطقه و جهان اسلام است و عربستان هم نقش تاثیرگذار در جهان اسلام دارد؛ بنابراین اگر مشکلی بین دو کشور است باید حل و فصل شود.»

آقای روحانی با اشاره به نقش میانجیگرانه پاکستان گفت: «کشورهایی تاکنون تلاش کرده‌اند به حل این تنش کمک کنند از جمله کشور پاکستان، ما همواره به این تلاش‌ها پاسخ مثبت داده ایم.»

پاکستان و عمان از جمله کشورهای منطقه هستند که پس از تیرگی کم‌سابقه روابط ایران و عربستان در سال گذشته، برای میانجبگری بین این دو قدرت منطقه‌ای اعلام آمادگی کردند.

مساله افغانستان

رئیس‌جمهوری ایران که در پایان سفر دو روزه خود با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در یک کنفرانس خبری مشترک در اسلام‌آباد شرکت کرده بود، ابراز امیدواری کرد تلاش‌های دوجانبه و سه‌جانبه ایران افغانستان و پاکستان بتواند به مردم افغانستان برای برقراری صلح و آرامش کمک کند. آقای روحانی در این‌باره گفت: «موضوع افغانستان در مذاکرات با نواز شریف در سفر جاری مطرح شد و حتی این فرمول که با پاکستان و افغانستان به صورت سه جانبه با هم کار کنیم، مورد بحث قرار گرفت که پیشنهاد آن از سوی پاکستان بود و مورد توافق ما قرار گرفت.»

گروه طالبان، اخیرا انصراف خود را از شرکت در دور دوم گفتگوهای صلح با دولت افغانستان و بازیگران بین‌المللی در صحنه سیاست این کشور اعلام کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.