خبر فوری

واتیکان پرونده «سوء استفاده مالی» کاردینال بلندپایه را بررسی می کند

 نظرها
واتیکان پرونده «سوء استفاده مالی» کاردینال بلندپایه را بررسی می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

واتیکان می گوید پرونده سوء استفاده مالی یک کاردینال عالیرتبه این نهاد مذهبی را بررسی می کند. کاردینال برتونه، که زمانی مسئول سیاستهای خارجی واتیکان بود متهم شده است که از پول متعلق به یک نهاد خیریه برای بازسازی آپارتمان اشرافی خود استفاده کرده است.

آقای برتونه متهم است که مبلغی بیش از ۴۰۰ هزار یورو را از یک نهاد خیریه که برای بیمارستان کودکان فعالیت می کند دریافت کرده است.

کاردینال برتونه حدود سه ماه قبل ۱۵۰ هزار یورو را به این نهاد خیریه پرداخت کرد. در آن زمان او تحت فشار شدید رسانه ها برای پاسخگویی درباره این پرونده قرار گرفته بود.

تارچیسیو برتونه کلیه اتهام ها را رد کرده و گفته است که کلیه هزینه های بازسازی این آپارتمان را خودش پرداخت کرده است. در حالی که مدارکی که به رسانه ها درز پیدا کرده است خلاف این ادعا را نشان می دهد.

در این پرونده مدیران این نهاد خیریه هم مورد بازجویی قرار می گیرند.

کاردینال برتونه ۸۱ ساله در زمان پاپ ژان پل دوم، پاپ پیشین، نفر دوم هرم قدرت در واتیکان محسوب می شد. اما با آمدن پاپ کنونی، پاپ فرانچسکو، که به داشتن زندگی ساده و زاهدانه ای مشهور است، این موقعیت را از دست داد. شماری از تحلیلگران این پرونده جنجالی را بخشی از جنگ قدرت در واتیکان ارزیابی کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.