وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

شدیدترین درگیری در قره باغ ۲۲ سال پس از آتش بس آذربایجان و ارمنستان

 نظرها
شدیدترین درگیری در قره باغ ۲۲ سال پس از آتش بس آذربایجان و ارمنستان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شدت درگیری و تبادل آتش بین ارتش های جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در ناگورنوـقره باغ روز دوشنبه نسبت به روز قبل کاهش داشت اما این منطقه همچنان پرتنش است و دو کشور به تهدیدات خود ادامه می دهند.

درگیری های سه روز اخیر در ناگورنوـقره باغ در هر دو طرف ده ها کشته برجای گذاشته است.

جمهوری ارمنستان با اعلام این که ادامه عملیات نظامی می تواند عواقب غیرمنتظره ای برای آذربایجان داشته باشد نسبت به وقوع جنگی تمام عیار هشدار داد.

جمهوری آذربایجان هم تهدید کرد که اگر غیرنظامیانش هدف گرفته شوند آماده حمله به اِستِپاناکِرت یا خانکَندی، شهر مرکزی ناگورنوـ قره باغ خواهد شد.

همزمان، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایش جان کری اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواهان برقراری آتش بس فوری در اسرع وقت است. به جز روسیه و آمریکا، فرانسه نیز خواهان آتش بس فوری شده است.

ناگورنو-قره باغ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است که ۲۲ سال پیش (۱۹۹۴ میلادی) پس از جنگی خونین تحت کنترل و حمایت ارمنستان قرار گرفت و اعلام موجودیت و استقلال کرد، اما تا به امروز از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.