خبر فوری
This content is not available in your region

سامانه خودکار فوریت جاده ای در خودروهای اتحادیه اروپا اجباری می شود

سامانه خودکار فوریت جاده ای در خودروهای اتحادیه اروپا اجباری می شود
اندازه متن Aa Aa

بنا به یک قانون تازه، از آوریل ۲۰۱۸ تمام خودروهای جدید مجهز به یک ابزار تازه حفاظتی تازه در بازار اتحادیه اروپا فروخته خواهند شد. «ای کال» (eCall ) یک سامانه خودکار اضطراری برای فوریت های جاده ای است.

اسلوانی اولین کشور اروپایی است که از این سامانه استفاده می کند. مسئول مرکز فوریت های امدادی اسلوانی با اشاره با کارایی این ابزار می گوید: «ای کال، ابزاری است که در اتومبیل شما قرار داده می شود. در صورت بروز سانحه تغییر سرعت و نحوه باز شدن کیسه هوا را کنترل می کند. در واقع در صورت باز شدن کیسه هوا پیام فوری به سرویس های امداد رسانی می فرستند. این پیام شامل موقعیت دقیق وسیله نقلیه، مسیر و جهت حرکت خودرو، تعداد سرنشین ها و نوع اتومبیل می شود.»

نصب «ای کال» در خودروهای قدیمی هم با هزینه کم ممکن است. تنها مانع اصلی، نگرانی پارلمان اروپا در مورد نقض حریم شخصی افراد است. اما سازندگان آن می گویند اطلاعات شخصی تنها در هنگام سانحه جدی منتشر می شود. مسئول یک انجمن امداد خودرو می گوید: «ایده اصلی نجان جان انسان ها است. پیش بینی می شود که کاربست این ابزار در خودروها می تواند سالانه در اروپا جان هزار نفر را نجات دهد و از عواقب سوانح رانندگی تا حل قابل ملاحظه ای بکاهد.»

بنا به گزارش اتحادیه اروپا، از سال ۲۰۰۱، آمار تلفات تصادفات جاده ای رو به کاهش بوده است. کاربرد این ابزار همراه با بهبود قوانین و رفتار رانندگان، تعداد قربانیان این حوادث کمتر می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.