خبر فوری

افزایش شمار مهاجران در یونان برغم توافق آنکارا و بروکسل

 نظرها
افزایش شمار مهاجران در یونان برغم توافق آنکارا و بروکسل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با وجود آغاز برنامه بازگرداندن مهاجران از یونان به ترکیه، همچنان بر شمار مهاجرانی که با برغم خطرات بسیار از دریای اژه عبور می کنند و خود را به یونان می رسانند افزوده می شود.

من نشنیده ام که آنها مهاجران سوری را به ترکیه بازگردانند. شنیده ام که تنها ایرانی ها، فارسی زبانها و افغانها را برمی گردانند

روز دوشنبه ۲۰۰ مهاجر دیگر که در میان آنها زنان و کودکان بسیاری بودند، وارد جزیره لزبوس یونان شدند و چنانچه تقاضای پناهندگی از دولت یونان نکنند این احتمال وجود دارد که دوباره به ترکیه بازگردانده شوند.

یک مهاجر سوری می گوید: «من نشنیده ام که آنها مهاجران سوری را به ترکیه بازگردانند. شنیده ام که تنها ایرانی ها، فارسی زبانها و افغانها را برمی گردانند.»

همزمان روند بازگرداندن مهاجران به ترکیه ادامه دارد. روز دوشنبه دو قایق حامل ۱۳۶ مهاجر که بخش عمده آنها پاکستانی بودند از جزیره لزبوس و قایق سومی حامل ۶۶ مهاجر که بخش عمده آنها افغان بودند از جزیره خیوس عازم ترکیه شده و در بندر دیکیلی پهلو گرفتند.

این قایقها را نیروهای گارد ساحلی ترکیه و هلیکوپتر پلیس همراهی می کرد و در میان مهاجران بازگردانده شده، دو مهاجر سوری نیز حضور داشتند.

در مقابل، بر اساس توافق آنکارا و بروکسل، روز دوشنبه حدود چهل مهاجر سوری پس از طی مراحل قانونی از ترکیه عازم آلمان و فنلاند شدند.

نزدیک به ۵۰ هزار پناهجو همچنان در خاک یونان حضور دارند و مهاجرانی که خود را به مرز یونان و مقدونیه رسانده اند، حاضر به ترک این منطقه نیستند. آنها روز دوشنبه با بستن بزرگراه اصلی میان یونان و مقدونیه خواهان باز شدن مرز بودند. این اقدام منجر به مسدود شدن راه کامیونها شد و به تنش میان نیروهای پلیس و مهاجران انجامید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.