وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آغاز همه پرسی در هلند در مورد توافق اتحادیه اروپا با اوکراین

 نظرها
آغاز همه پرسی در هلند در مورد توافق اتحادیه اروپا با اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رای گیری برای همه پرسی در مورد توافق اتحادیه اروپا با اوکراین صبح روز چهارشنبه در هلند آغاز شد. از این همه پرسی به عنوان آزمونی در مورد احساسات ضد اروپایی در اتحادیه اروپا پیش از همه پرسی در مورد ادامه عضویت بریتانیا در این اتحادیه در ماه ژوئن یاد می شود.

نتیجه این همه پرسی برای مارک روته، نخست وزیر هلند نیز که از موافقان توافق اتحادیه اروپا با اوکراین است، اهمیت خواهد داشت. طرفداران این توافق هشدار می دهند که رای «نه» در این همه پرسی یک پیروزی نمادین برای ولادیمیر پوتین، ریس جمهوری روسیه محسوب خواهد شد.

خیرت ویلدرس، رهبر حزب آزادی در هلند از مخالفان توافق اتحادیه اروپا با اوکراین و از طرفداران کارزار رای «نه» در این همه پرسی است.

بر اساس نظرسنجی های انجام شده رای «نه» در این همه پرسی پیشتاز است اما میزان مشارکت تنها حدود ۳۰ درصد پیش بینی می شود.

همه پرسی امروز در هلند در پی جمع آوری بیش از ۳۰۰ هزار امضا از سوی گروههای مخالف اتحادیه اروپا در هلند صورت می گیرد.

بر اساس قانونی که از سال ۲۰۱۵ در هلند به اجرا در آمده است در صورتی که در مورد موضوعی بیش از ۳۰۰ هزار امضا بر روی اینترنت جمع آوری شود دولت موظف به برگزاری همه پرسی در آن مورد خواهد بود.