وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین از مقام خود استعفا می دهد

 نظرها
آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین از مقام خود استعفا می دهد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بحران سیاسی و بروز اختلاف نظر با رئیس جمهوری، آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین را به استعفا واداشته است.

او طی یک نطق تلویزیونی از تصمیم خود برای کناره گیری از مقام نخست وزیری خبر داد و گفت استعفای خود را روز سه شنبه تقدیم پارلمان خواهد کرد. وی در ارتباط با دلایل این تصمیم گفت: «بحران سیاسی در دولت بطور تصنعی ایجاد شده. تمایل به سرنگونی یک نفر سیاستمداران را کور کرده و اراده آنها برای تغییرات جدی در کشور را فلج کرده است. روند تغییر دولت درجا می زند. عوامل این بحران کنترل اوضاع را در اختیار دارند و کابینه، جامعه و کشور را به گروگان گرفته اند.»

نخست وزیر اوکراین حدود دو ماه قبل توانست چالش جلب اعتماد نمایندگان پارلمان كشورش را پشت سر گذارد اما ظاهرا فشارها از سوی رئیس جمهوری اوكراین، وی را به کناره گیری از مقامش واداشته است.

آرسنی یاتسنیوک طی ماه های گذشته به دلیل کوتاهی در تحقق وعده هایش در زمینه اصلاحات بارها مورد انتقاد قرار گرفت.

در همین حال گفته می شود پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین «ولادیمیر گرویسمن» رئیس پارلمان و متحد خود را به عنوان جانشین نخست وزیر معرفی کرده است.

بحران در دولت ائتلافی اوکراین موجب به تاخیر افتادن کمک مالی ۱۷.۵ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به این کشور شده است.