خبر فوری
This content is not available in your region

هواپیمای «سولار ایمپالس» در کالیفرنیا به زمین نشست

نظرها
هواپیمای «سولار ایمپالس» در کالیفرنیا به زمین نشست
اندازه متن Aa Aa

هواپیمای خورشیدی پروژه «سولار ایمپالس» (Solar Impulse) در ادامه سفر خود به دور دنیا نیمه شب یکشنبه در فرودگاه فدرال موفت در سانتا کلارا در ایالت کالیفرنیای آمریکا به زمین نشست.

این هواپیمای خورشیدی ساخت سوئیس در این مرحله از سفر خود که نهمین مرحله آن به شمار می رفت، روز پنجشنبه ایالت هاوایی را به مقصد کالیفرنیا ترک کرده بود. از این مرحله از سفر به دلیل عدم امکان فرود اضطراری به عنوان یکی از دشوارترین مراحل آن یاد می شد.

هدایت این هواپیما را در هر مرحله از سفر به دور دنیا یکی از دو خلبان سوئیسی آن به نامهای برتران پیکار و آندره بورشبرگ برعهده دارند.

برتران پیکار که در این مرحله از سفر هدایت هواپیما را برعهده داشت، روز جمعه از فراز اقیانوس آرام امضای توافق مبارزه با تغییرات آب و هوایی را به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد تبریک گفته بود.

هواپیمای خورشیدی پروژه سولار ایمپالس بدون سوخت فسیلی و تنها با استفاده از انرژی خورشیدی پرواز می کند. این هواپیما سفر ۳۵ هزار کیلومتری خود به دور دنیا را سال گذشته از ابوظبی در امارات عربی متحده آغاز کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.