وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

گفتگو با وکیل مدافع افشاگر، آنتوان دلتور

 نظرها
گفتگو با وکیل مدافع افشاگر، آنتوان دلتور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رسیدگی به اتهامات آنتوان دلتور، عامل افشای تخطی دولت لوکزامبورگ در دادن استثناهای مالیاتی به حدود سیصد شرکت چند ملیتی، آغاز شده است.

یورونیوز با ویلیام بوردون، وکیل مدافع آقای دلتور گفتگو کرده است:

یورونیوز: آیا این روند موقعیت افشاگران در اروپا را عوض خواهد کرد؟

ویلیام بوردون: این روند آگاهی و همبستگی مردمِ نه تنها اروپا بلکه جهان را نسبت به اینکه افشاگران برای دموکراسی مبارزه می کنند، افزایش می دهد. این افشاگران برای اشاعه دموکراسی، زنده نگاهداشتن و مدرنیزه کردن آن، و نیز اینکه اصول آن توسط کسانی که برایشان طمع و پول به هر قیمت مهم است، لازمند. این روند که اروپا در حال حاضر در آن مستحیل شده، نمایانگر تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ حیات است. مورد آنتوان دلتور نیاز به همبستگی اروپا را بار دیگر در مرکز توجه نه تنها افکار عمومی بلکه دولتها گذاشته است که سیاستهای مالیاتیشان را هم شامل می شود.

یورونیوز: صحبتهایی از تقویت موقعیت افشاگران می شود، اما در عین حال، پارلمان اروپا پنهانکاری در بازرگانی را ترغیب کرده است…

ویلیام بوردون: اینها دو حرکت کاملا متغایر است. نخست حرکتی است که درباره آن صحبت کردیم، و دیگری جریانی است که از طرف شرکتهای چند ملیتی، نهاد های مالی و عاملانشان در بروکسل وجود دارد. البته نه همه آنها، اما بیشترشان افشاگران را یک خطر تلقی می کنند. چه خطری؟ اینکه افشاگران آبروی کسانی را که می خواهند بدون احساس مسئولیت عمل کنند، ببرند. بنابراین، بهترین راه ساکت کردن آنها این است که افشای اطلاعات محرمانه بازرگانی را یک جرم عمده عنوان کنند. تضاد در این است که از یکسو می خواهیم از افشاگران حفاظت کنیم و از سوی دیگر، آنها را برای افشاگری به زندان و پرداخت جریمه سوق می دهیم. این شکاف باید برداشته شود و برداشتن آن نباید بسود شرکتها (و دولتها) بلکه به نفع شهروندان و افشاگران باشد.