خبر فوری

نخست وزیر ترکیه: قانون اساسی جدید ویژگی لائیک خود را حفظ می کند

 نظرها
نخست وزیر ترکیه: قانون اساسی جدید ویژگی لائیک خود را حفظ می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نخست وزیر ترکیه می گوید قانون اساسی جدید کشورش مشخصه لائیک خود را حفظ می کند.

به گفته احمد داووداوغلو در قانون اساسی جدید ترکیه که پیش نویس آن در حال تدوین است، دولت فاصله خود را از همه ادیان به یک اندازه نگه می دارد. نخست وزیر ترکیه گفت: «قانون اساسی جدید ترکیه مبتنی بر اصل سکولاریسم است. اصلی که آزادی مذهبی و فکری مردم را تضمین می کند و به همین منظور دولت از تمامی مذاهب فاصله ای برابر دارد. در قانون اساسی جدید ویژگی سکولاریسم آزادیخواه بیش از سکولاریسم اقتدارگرا نمایان خواهد شد.»

این اظهارات پس از آن مطرح می شود که اسماعیل قهرمان، رئیس پارلمان خواستار تدوین قانون اساسی اسلامی شد. به نظر می رسد با سخنان نخست وزیر، دولت ترکیه از موضع پیشین خود عقب نشینی کرده است.

رئیس پارلمان ترکیه که اکثریت کرسی های آن در اختیار حزب حاکم است گفته بود ترکیه یک کشور مسلمان است از اینرو باید مفاهیم لائیک از قانون اساسی آن برداشته شود.

این سخنان واکنش های تندی را در ترکیه برانگیخت و منتقدان را به خیابان های آنکارا، پایتخت کشاند. آنها نگران قدرت گرفتن بیشتر رجب طیب اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.