خبر فوری

اشغال پارلمان عراق؛ مقتدی صدر می گوید منتظر انقلاب مردم است

 نظرها
اشغال پارلمان عراق؛ مقتدی صدر می گوید منتظر انقلاب مردم است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هزاران تن از حامیان متقدی صدر روحانی شیعه عراقی روز شنبه با ورود به منطقه سبز بغداد٬ پارلمان عراق را اشغال کردند. در پی این واقعه در بغداد وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

مقتدی صدر: ارتباطم با سیاستمداران بجز کسانی که خواهان تغییر باشند را قطع می کنم. منتظر انقلاب مردم هستم

حامیان صدر هفته هاست که با راهپیمایی در خارج از منطقه سبز خواهان تصویب اصلاحات مورد نظر دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق هستند.

مقتدی صدر روز شنبه در واکنشی گفت: «یا آنها (سیاستمداران فاسد) کنار می روند و یا مردم بدون هیچ استثنایی دولت را ساقط خواهند کرد. من امروز به اینجا آمده ام که طرف مردم را بگیرم. من ارتباطم با سیاستمداران بجز کسانی که خواهان تغییر باشند را قطع می کنم. منتظر انقلاب مردم هستم.»

روز شنبه و در پی عدم موفقیت پارلمان برای رای گیری درباره اصلاحات اساسی در دولت٬ مخالفان که در بیرون منطقه سبز تجمع کرده بودند بدون بازرسی وارد این منطقه شدند.

حیدر العبادی در پی تغییر ترکیب کابینه عراق برای متعادل کردن سهمیه احزاب و اقوام این کشور با وارد کردن تعدادی تکنوکرات به دولت می باشد تا مبارزه با فساد جدی تر پی گرفته شود. با این حال احزاب قدرتمند سیاسی در پارلمان در برابر این تغییرات مقاومت می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.