خبر فوری

سوئد هفتاد سالگی پادشاه را جشن گرفت

 نظرها
سوئد هفتاد سالگی پادشاه را جشن گرفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سوئد هفتادمین زادروز کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه این کشور را جشن گرفت. در این مراسم نمایندگانی از خانواده های سلطنتی ژاپن، اسپانیا، دانمارک، هلند و شماری از دیگر کشورها حضور داشتند.

کارل گوستاف شانزدهم، پنجمین فرزند و تنها پسر شاهزاده گوستاف آدولف، در نُه ماهگی پدرش را از دست داد و در چهار سالگی، بعد از به سلطنت رسیدن پدربزرگش، ولیعهد کشور شد. پادشاه فعلی سوئد بعد از مرگ پدربزرگش، گوستاف آدولف ششم، در سال ۱۹۷۳ و در بیست و شش سالگی به تخت سلطنت نشست.

کارل شانزدهم پیش از رسیدن به سلطنت، در سال ۱۹۷۲ در المپیک مونیخ با سیلویا سومرلات، از مهمانداران مراسم آشنا شد، و دو سال بعد از رسیدن به سلطنت در سال ۱۹۷۵ با او ازدواج کرد. پادشاه و ملکه سوئد سه فرزند به نام های ویکتوریا، کارل فیلیپ، و مادلین دارند.

بنا به تغییراتی که در سال ۱۹۸۰ در قانون اساسی سوئد داده شد، مقام ولیعهدی که تا پیش از آن به پسر بزرگ پادشاه اختصاص می یافت، بدون توجه به جنسیت، به فرزند اول او اعطا شد. به این ترتیب، ویکتوریا فرزند ارشد کارل شانزدهم، ولیعهد و جانشین او شناخته می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.