خبر فوری
This content is not available in your region

احمد داوود اوغلو از نخست وزیری ترکیه کنار می رود

نظرها
euronews_icons_loading
احمد داوود اوغلو از نخست وزیری ترکیه کنار می رود
اندازه متن Aa Aa

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در یک نشست خبری اعلام کرد که برای رهبری حزب حاکم ترکیه نامزد نمی شود.

حزب حاکم عدالت و توسعه قرار است روز ۲۲ ماه مه نشست فوق العاده ای برای انتخاب رهبری برگزار کند. به این ترتیب دوران نخست وزیری آقای داود اوغلو حدود دو هفته دیگر به پایان می رسد.

احمد داوود اوغلو در نشست خبری روز پنجشنبه گفت: «من قصد ندارم که در کنگره آتی حزب نامزد رهبری بشوم. حزب ما باید در کمال اتحاد و همبستگی این کنگره را برگزار کند. این موضوع قابل بحث نیست. چون که سرنوشت حزب عدالت فقط سرنوشت یک حزب نیست بلکه سرنوشت کل کشور ترکیه است.»

آقای داوود اوغلو در این صحبتها به طور ضمنی اشاره کرد که حاضر نیست بر سر اصول و ارزشهایش کوتاه بیاید. اما تاکید کرد که رابطه دوستانه اش با رجب طیب اردوغان را حفظ خواهد کرد.

نشست خبری روز پنجشنبه یک روز بعد از دیدار احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری قدرتمند ترکیه برگزار شد. رسانه های ترکیه دلیل این دیدار و کناره گیری آقای داوود اوغلو را بالاگرفتن اختلاف نظرها بین نفر اول و نفر دوم کشور اعلام کردند.

دولت ترکیه که خود را در مرکز چندین بحران از جمله جنگ داخلی سوریه، مساله پناهجویان، بمبگذاریهای داعش و بحران داخلی اختلاف شدید با احزاب مخالف می بیند حالا با بحران جدید رهبری هم روبرو شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.