خبر فوری
This content is not available in your region

توقف چاپ اسکناسهای پانصد یورویی تا دو سال دیگر

نظرها
euronews_icons_loading
توقف چاپ اسکناسهای پانصد یورویی تا دو سال دیگر
اندازه متن Aa Aa

چاپ اسکناسهای ۵۰۰ یورویی تا آخر سال ۲۰۱۸ متوقف خواهد شد. بانک مرکزی اروپا با اعلام این مطلب دلیل این تصمیم خود را مبارزه موثرتر با نقل و انتقالات مشکوک و ایجاد مانع برسر راه هرنوع قاچاق و جرایم سازمان یافته عنوان کرده است.

همزمان اتحادیه اروپا تحت فشار فرانسه تدابیر خود برای مبارزه علیه تروریسم و تامین منابع مالی تروریستها را تقویت خواهد کرد.

میشل سپن، وزیر دارایی فرانسه در این رابطه می گوید: «اسکناسهای ۵۰۰ یورویی بیشتر برای پنهان کردن چیزی بکار می روند تا برای خرید. طبیعی است که امروز درباره استفاده از این اسکناسها از خود سوال کنیم.»

کشورهای آلمان و اتریش برخلاف سایر کشورهای اتحادیه اروپا مراتب نگرانی خود را از توقف چاپ اسکناسهای ۵۰۰ یورویی اعلام کرده اند. به اعتقاد این کشورها این اقدام می تواند مقدمه ای برای حذف کامل اسکناس باشد.

در حال حاضر اسکناسهای ۱۰ هزار دلاری آمریکا و سنگاپور جزو درشترین اسکناسهای در گردش در دنیا محسوب می شوند. ۱۰ هزار دلار سنگاپور معادل ۶ هزار و ۴۴۲ یوروست. ایالات متحده از سال ۱۹۶۹ چاپ اسکناسهای ۱۰ هزار دلاری را متوقف کرده است.

براساس آمار بانک مرکزی اروپا تا ماه مارس سال جاری حدود ۶۰۰ هزار قطعه اسکناس ۵۰۰ یورویی در گردش پولی بوده است. این رقم معادل ۳.۲ درصد کل اسکناسهای در گردش است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.