خبر فوری

روسیه فعالیت موشکی آمریکا در رومانی را تهدیدی علیه خود می داند

 نظرها
روسیه فعالیت موشکی آمریکا در رومانی را تهدیدی علیه خود می داند
اندازه متن Aa Aa

فعال شدن سامانه دفاع موشکی آمریکا و ناتو در جنوب رومانی روسیه را به واکنش واداشت.

آمریکا این اقدام را جهت دفاع از کشورهای عضو ناتو و در تقابل با تهدیدهای خاورمیانه ای عنوان کرده است. اما روسیه استقرار تجهیزات موشکی را تهدیدی مستقیم علیه خود می بیند.

رابرت ورک، معاون وزیر دفاع آمریکا:
«اصلاً و ابداً روسیه مطرح نیست. مسئله، موشکهای بالیستیکی است که از ناحیه خاورمیانه متحدان ناتو و نیروهای آمریکا در اروپا را تهدید می کند. همانطور که دبیر کل مطرح کرده است ما به روس ها پیشنهاد کردیم مشخصات فناوریمان را به آنها نشان دهیم.»

اما مقامات روسیه این سخنان را لفاظی سیاسی می دانند. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «ما کاربرد چنین پایگاهی را مخالف پیمان منع استفاده از تجهیزات هسته ای میانبرد می دانیم و به نظر ما آمریکا این پیمان را نقض کرده است. این موضوع بدون توضیحات اضافی دیپلماتیک باید مطرح و علنی شود.»

راه اندازی پایگاه موشکی آمریکا در رومانی در حالی انجام می شود که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۹ پایگاه های موشکی این کشور را که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش در لهستان و جمهوری چک مستقر شده بود تعطیل کرد و به خاطر همین تصمیم جایزه نوبل صلح گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.