خبر فوری

توسعه سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی و واکنش روسیه

 نظرها
توسعه سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی و واکنش روسیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

لهستان روز جمعه ساخت یک پایگاه نظامی در نواحی شمالی کشور را برای استقرار سیستم دفاع موشکی ایالات متحده آمریکا آغاز کرد. قرار است بهره برداری از این پایگاه از سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شود.

رابرت او. ورک، قائم مقام وزارت دفاع آمریکا در این روز گفت: «اروپا و ناتو با طیف وسیعی از چالش های جدید و پیچیده امنیتی مواجه هستند. مبارزه با این چالش ها نیازمند توانایی بیشتر متحدانِ ناتو است از جمله اینکه آنها باید به پیشرفت و تطبیق شرایط خود با تهدیدات قدیمی و جدید ادامه دهند.»

این اقدامات واکنش روسیه را به همراه داشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان یک جلسه دفاعی در شهر سوچی، ضمن اشاره به اینکه این سیستم ها تهدیدی برای امنیت روسیه هستند، گفت: «این ها سیستم های دفاعی نیستند بلکه بخشی از پتانسیل هسته ای استراتژیک ایالات متحده آمریکا هستند که به حاشیه منتقل شده اند. منظور از حاشیه، اروپای شرقی است. افرادی که چنین تصمیماتی می گیرند باید بدانند که تا کنون در آرامش، راحتی و امنیت زندگی کرده اند اما اکنون و پس از استقرار این تجهیزات دفاعی، باید فکر کنیم چگونه برای امنیت فدراسیون روسیه این تهدیدات را خنثی کنیم.»

با این وجود آقای پوتین تاکید کرد که قصد ندارد مسابقه تسلیحاتی جدیدی به راه بیندازد.

یک روز پیش از این نیز ایالات متحده آمریکا بخش دیگری از سیستم دفاع موشکی را با هزینه ۸۰۰ میلیون دلار در رومانی راه اندازی کرد که ماموریتش محافظت از جنوب اروپا در برابر حملات موشکی بالستیک است. آمریکا اعلام کرده است این کار با هدف تامین امنیت در مقابل تهدیدات خاورمیانه انجام می شود و اقدامی تهدید آمیز علیه روسیه نیست.

مقامات ارشد آمریکا و ناتو می گویند این سامانه های دفاع موشکی بالستیک قادر به پرتاب موشک به سمت کشورهایی همچون ایران است. رابرت او. ورک تاکید کرده است تا زمانیکه ایران به توسعه و استقرار موشکهای بالستیک ادامه دهد، ایالات متحده آمریکا نیز با متحدانش برای دفاع از ناتو همکاری خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.