خبر فوری
This content is not available in your region

رئیس جمهوری پیشین چاد به حبس ابد محکوم شد

نظرها
euronews_icons_loading
رئیس جمهوری پیشین چاد به حبس ابد محکوم شد
اندازه متن Aa Aa

حسین حبری، رئیس جمهوری پیشین چاد به اتهام جنایت علیه بشریت در دادگاه سنگال به حبس ابد محکوم شد.

تجاوز، شکنجه، دستور به قتل و برده داری جنسی از دیگر اتهاماتی است که دادگاه، هفتمین رئیس جمهوری پیشین چاد را در خصوص ارتکاب آن محکوم شناخته است.

این نخستین دادگاهی است که با حمایت اتحادیه آفریقا برای بررسی پرونده یک متهم به نقض حقوق بشر برپا شده است.

حسین حبری اتهام دستور قتل ۴۰ هزار تن را در دوران حکومتش رد کرده است. وی از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ میلادی ریاست جمهوری را در چاد برعهده داشت.

از سال ۱۹۹۰ بسیاری از قربانیان تلاش کرده بودند تا وی محاکمه شود. سرانجام دادگاهی در بلژیک در سال ۲۰۰۵ حکم جلب وی را صادر کرد. اتحادیه آفریقا از سنگال خواست تا این جلسات دادرسی را برپا کند.

همچنین دادگاهی در چاد حسین حبری را در سال ۲۰۱۳ با صدور حکمی غیابی به مرگ محکوم کرده بود. وی پس از ۲۲ سال زندگی در تبعید، در ژوئیه سال ۲۰۱۳ در داکار، پایتخت سنگال بازداشت شد. این بازداشت کمتر از ۷۲ ساعت پس از بازدید باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از سنگال بود. رئیس جمهوری آمریکا از برپایی دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات حسین حبری حمایت کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.