خبر فوری

ممانعت از تجمع در سالگرد اعتراضات پارک گزی

 نظرها
ممانعت از تجمع در سالگرد اعتراضات پارک گزی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس ترکیه بعد از ظهر سه شنبه با محاصره پارک گزی از تجمع حدود ۵۰۰ تن از معترضان به دولت رجب طیب اردوغان به مناسبت سومین سالگرد اعتراضات گسترده در استانبول جلوگیری کرد.

پلیس ضد شورش به همراه نیروهای لباس شخصی در خیابان استقلال استانبول با این عده که به سوی پارک گزی در حرکت بودند درگیر شدند.

به تازگی رجب طیب اردوغان، از نحوه برخورد پلیس فرانسه با معترض دولت به شدت انتقاد کرده است. یکی از شهروندان استانبول با اشاره به این انتقاد می گوید: «من به عنوان یک شهروند از اینجا به رئیس جمهوری درود می فرستم. این بحث برانگیز است که یک رئیس جمهوری از پلیس فرانسه انتقاد کند و همزمان فشار را بر مردم خود افزایش دهد. رفتارش متناقض است. ما نمی فهمیم چرا او نگران است از اینکه بگذارد ما به پارک برویم.»

پلیس ترکیه در ۳۱ ماه مه سال ۲۰۱۳ میلادی با مدافعان محیط زیست که در اعتراض به طرح دولت برای تخریب قسمتی از پارک گزی تحصن کرده بودند برخورد کرد. این سرکوب، خشم ده ها هزار تن را برانگیخت و درگیری ها در استانبول تا حدود دو هفته به طول انجامید و یازده کشته برجا گذاشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.