خبر فوری
This content is not available in your region

کشتار ارامنه و واکنش اردوغان به تصمیم پارلمان آلمان

نظرها
کشتار ارامنه و واکنش اردوغان به تصمیم پارلمان آلمان
اندازه متن Aa Aa

پارلمان جمهوری فدرال آلمان درخصوص اطلاق عنوان «نسل کشی» به واقعه کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ میلادی روز پنجشنبه رای می دهد.

این خبر با واکنش دولت ترکیه رو به رو شده و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در گفت و گویی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به آن اشاره کرده است.

آقای اردوغان همچنین گفته است: «اگر آلمان این کار را بکند به روابط دوجانبه دیپلماتیک، اقتصادی، تجاری، سیاسی و نظامی ما آسیب می رسد. این در صورتی است که هر دو کشور عضو ناتو هستند. به باورم پیش از رای دادن به آن، درباره همه این موضوعات فکر می شود.»

کشتار یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ارامنه به دست حکومت عثمانی موضوعی مورد اختلاف میان دو دولت و نیز مورخان ترکیه و ارمنستان است.

در حالی که ترکیه می گوید شواهدی درباره «فرمان نسل کشی» از سوی مقامات عثمانی در دست نیست، بسیاری از مورخان از این واقعه به عنوان نخستین «نسل کشی» قرن بیستم میلادی یاد می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.