خبر فوری
This content is not available in your region

چیدمانی عظیم بشکه های رنگارنگ «مصطبه»

euronews_icons_loading
چیدمانی عظیم بشکه های رنگارنگ «مصطبه»
اندازه متن Aa Aa

موزه هنرهای معاصر در شهر نیس میزبان آفرینش هنری کریستو، هنرمند بلژیکی است. کریستو از سی سال پیش در آرزوی آفریدن «مصطبه» در ابوظبی بود و سرانجام رویای او در باغ موزه «بنیاد مگ» در نزدیکی نیس، واقع در جنوب فرانسه عملی شد.

«مصطبه» آرامگاه های مصر باستان است و بازآفرینی هنری کریستو از این سازه ها با ارتفاع ۹ متر، طول ۱۷ متر و عرض ۹ متر در نمایش خواهد بود. کریستو می گوید: «اولین مصطبه مجسمه ای از احساسات بود. من این را در اندازه بزرگ و با بهره برداری از حداکثر فضا طراحی کرده ام و انتخاب این ابعاد عمدی بود. کناره آن زوایه ۶۰ درجه ای دارد که با پله به طرف آسمان می رود.»

کریستو و همسرش ژان کلود با ساختن مجسمه های عظیم در فضای آزاد به شهرت رسیدند. بعضی از آثار آنها شامل پوشاندن پل نهم پاریس، ساختمان رایشتاگ (پارلمان) در برلین و یازده جزیره در ساحل نزدیک میامی است.

علاوه بر نمایش این مجسمه ها در «بنیاد مگ»( Fondation Maegh)، نمایشگاه آثار ۵۰ سال آفرینش های هنری کریستو و همسرش شامل نقاشی، مجسمه و عکس تا ۲۷ نوامبر (هفتم آذر) در نمایش خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.