وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«انقلاب رنگی» در مقدونیه، معترضان به دیوار دادگستری رنگ پاشیدند

 نظرها
«انقلاب رنگی» در مقدونیه، معترضان به دیوار دادگستری رنگ پاشیدند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در ناآرامی های روز دوشنبه در اسکوپیه، پایتخت مقدونیه، در ادامه اعتراضات علیه دولت که «انقلاب رنگی» خوانده می شود، ساختمان وزارت دادگستری این کشور با رنگ پوشانده شد.

بیش از ۲۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند. معترضان خواستار برگزاری دادگاه عمومی برای مقامات فاسد دولتی و انتخابات عادلانه هستند.

اعتراضات خیابانی در اوایل ماه جاری ژوئن علیه فساد در دولت آغاز شد و هفته هاست که در پایتخت مقدونیه ادامه دارد.

یکی از معترضان می گوید: «هفتاد روز است که اعتراضات ادامه دارد. به حرکت ما لقب انقلاب رنگی داده اند. ما همه یک چیز می خواهیم و دولت به آن اعتنایی ندارد. همانطور که قبلا گفتیم صبر ما تمام شده است و از خواسته هایمان کوتاه نخواهیم آمد.»

دو ماه پیش در پی اعتراضات مردم و محکومیت های بین المللی و اتحادیه اروپا، گیورگه ایوانف، رییس جمهوری مقدونیه دستور عفو وزیران و مقامات عالی رتبه سیاسی و اداری را در ارتباط با اتهامات فساد، لغو کرد.

افشای عملیات شنود دولت توسط گروههای اپوزسیون، ضربه اصلی را به سیاست داخلی مقدونیه وارد کرد. گرچه دولت این کشور این اتهامات را رد کرده است.

به دلیل ناآرامی ها، پارلمان مقدونیه انتخابات آینده این جمهوری سابق یوگسلاوی پیشین را که قرار بود ۱۶ روز پیش (۵ ژوئن) برگزار شود، به تعویق انداخت.