خبر فوری
This content is not available in your region

آینده پادشاهی متحده بریتانیا در فردای خروج از اتحادیه اروپا

نظرها
آینده پادشاهی متحده بریتانیا در فردای خروج از اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

بریتانیا به «برکسیت»، خروج از اتحادیه اروپا، رای داد. اگرچه هضم این واقعیت برای بسیاری از سیاستمداران و مقامات کشورهای عضو اتحادیه دشوار است اما برکسیت واقعیت امروز اروپا است، تصمیمی که بریتانیایی ها گرفتند و اتفاقی که رخ داد.

اما در میان کشورهای پادشاهی متحد بریتانیا که شامل انگلستان، ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند است، اکثر رای دهندگان در انگلستان و ولز خواستار «خروج» و در اسکاتلند و ایرلند شمالی طرفدار «ماندن» در اتحادیه اروپا هستند.

در آستانه برگزاری همه پرسی بعضی از رهبران سیاسی نسبت به تاثیر نتیجه رفراندوم بر آینده پادشاهی متحد هشدار داده بودند.

اسکاتلند

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند و از مدافعان ماندن در اتحادیه اروپا پیش از برگزاری همه پرسی هشدار داده بود که در صورت برتری رای خروج، این کشور از مصالح خود دفاع خواهد کرد. خانم استرجن گفت: «امید من این است که بریتانیا به ماندن رای دهد و روز جمعه جشن بگیریم. ولی در صورتی که بر اساس رای کلی و علیرغم انتخاب مردم اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا، کشور ما مجبور به خروج از اتحادیه شود، پارلمان ما می تواند باری دیگر برگزاری همه پرسی دوم برای ماندن در بریتانیا را پیشنهاد کند.»

ایرلند شمالی

همزمان با اعلام نتایج همه پرسی و پیشتازی طرفداران خروج از اتحادیه اروپا، « شین فین»، حزب جمهوریخواه ایرلند شمالی اعلام کرد دولت بریتانیا «صلاحیت نمایندگی منافع اقتصادی یا سیاسی مردم ایرلند شمالی را از دست داده است.»

در آستانه این همه پرسی تاریخی که روز ۲۳ ژوئن (سوم تیر) انجام شد، مارتین مک گینس، یکی از رهبران این حزب و معاون وزیر اول ایرلند شمالی خواستار برگزاری همه پرسی در باره آینده باقی ماندن کشورش در پادشاهی متحده بریتانیا شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.