وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پاپ در ایروان کشتار ارامنه در ترکیه عثمانی را «نسل کشی» خواند

 نظرها
پاپ در ایروان کشتار ارامنه در ترکیه عثمانی را «نسل کشی» خواند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبر کاتولیک های جهان که برای شرکت در مراسم یادبود کشتار ارامنه در ایروان، پایتخت ارمنستان به سر می برد بار دیگر از این کشتار بعنوان «نسل کشی» یاد کرد.

این تراژدی، این نسل کشی آغاز موج غم انگیزی از فجایع بزرگ قرن گذشته را رقم زده است

رهبر کاتولیک های جهان در خصوص کشتار ارامنه گفت:«این تراژدی، این نسل کشی آغاز موج غم انگیزی از فجایع بزرگ قرن گذشته را رقم زده است.»

به هنگام قرائت متن از پیش آماده شده به نظر رسید که پاپ واژه «نسل کشی» را در همان لحظه و دم و بطور آنی به کار برد که شاید در متن مکتوب او نبوده است.

پیشتر گمان می رفت که پاپ بخاطر حفظ منافع مسیحیان آواره سوری و عراقی و ترک از بکار بردن واژه «نسل کشی» بپرهیزد.

پاپ فرانچسکو در این سفر همچنین در بنای یادبود زیزرناکابرت (قلعه پرستوها) در ایروان با تعدادی از بازماندگان ارمنی های کشته شده در ترکیه عثمانی دیدار کرد.

ترکیه سال گذشته به خاطر اطلاق واژه «نسل کشی» از سوی پاپ به کشتار ارامنه، سفیر واتیکان در آنکارا را احضار کرده بود.

ارمنستان و بسیاری از مورخان می گویند قتل عام یک میلیون و نیم ارمنی در ترکیه عثمانی در جریان جنگ جهانی اول و طی سالهای ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶میلادی «نسل کشی» بوده است. اما ترکیه قتل عام ارامنه را از عوارض ناخواسته جنگ می داند نه قتل عام سازمان یافته.