خبر فوری

محافظه کاران علیرغم پیروزی در انتخابات اسپانیا در کسب اکثریت مطلق توفیقی بدست نیاوردند

نظرها
محافظه کاران علیرغم پیروزی در انتخابات اسپانیا در کسب اکثریت مطلق توفیقی بدست نیاوردند
اندازه متن Aa Aa

حزب محافظه کار مردم در انتخابات پارلمانی اسپانیا به پیروزی رسید. ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت اسپانیا که قاعدتا بعنوان رهبر حزب پیروز باید از سوی پادشاه این کشور مامور تشکیل کابینه شود، در جشن پیروزی در جمع هواداران خود گفت: «ما پیروز انتخابات هستیم و به همین دلیل حق مان است اداره کشور را برعهده بگیریم. اما در شرایط کنونی اولویت ما مفید بودن برای همه اسپانیایی هاست چه آنهایی که به ما رای داده اند، چه آنهایی که به ما رای نداده اند.»

حزب مردم با کسب ۱۴ کرسی بیشتر نسبت به انتخابات ماه دسامبر و کسب ۳۳ درصد آراء، تعداد کرسی های خود را به ۱۳۷ کرسی افزایش داد.

در جبهه مقابل، حزب سوسیالیست علیرغم اینکه ۵ کرسی دیگر را از دست داد همچنان با ۸۵ کرسی، قدرت اول جناح چپ باقی ماند.

ائتلاف پودموس به رهبری پابلو ایگلاسیاس هم همان ۷۱ کرسی خود را حفظ کرد و به عنوان قدرت دوم جناح چپ، جایگاه خود را تثبیت کرد.

بنابراین با توجه به لزوم کسب دست کم ۱۷۶ کرسی، محافظه کاران حزب مردم برای تشکیل دولت ناگزیر از ائتلاف خواهند بود. این درحالیست که آرای متحد اصلی آنها یعنی حزب راست میانه سیودادانوس «شهروندان»
با ریزش مواجه و از ۴۰ کرسی به ۳۲ کرسی تقلیل یافت. بنابراین ماریانو راخوی حتی در صورت ائتلاف با آلبرت ریورا، بازهم ۷ کرسی تا رسیدن به اکثریت مطلق فاصله دارد.

باید دید رایزنی های رهبران احزاب آیا در نهایت منجر به تشکیل دولت در اسپانیا خواهد شد یا آینده این کشور بعد از این انتخابات آبستن رویدادهای دیگری است؛ انتخاباتی که بسیاری از واجدان شرایط در آن شرکت نکردند و از نظر نرخ مشارکت، به عنوان یکی از ضعیف ترین های تاریخ معاصر اسپانیا به ثبت رسید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.