وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اسلوواکی در آغاز ریاستش بر شورای اتحادیه اروپا: همه پرسی بریتانیا پایان تاریخ نیست

 نظرها
اسلوواکی در آغاز ریاستش بر شورای اتحادیه اروپا: همه پرسی بریتانیا پایان تاریخ نیست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا از روز جمعه، اول ژوئیه (۱۱ تیرماه) از هلند به اسلوواکی واگذار می شود. یک روز پیش از آغاز این ریاست، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه به همراه فدریکا موگرینی در براتیسلاوا، پایتخت اسلوواکی حاضر شد و با مقامات این کشور دیدار کرد.

آندری کیسکا، رئیس جمهوری اسلوواکی گفت:« تنها چند ساعت به ریاست اسلوواکی بر شورای اتحادیه اروپا باقی است. برای اسلوواکی این لحظه ای تاریخی است.»

آقای کیسکا در بخش دیگری از سخنانش افزود:«پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما هرگز نمی توانستند تصور چنین روزی را بکنند و نه پدران و مادران ما که بیشتر عمرشان را در پشت پرده آهنین زیستند. شخصا بخاطر نتیجه همه پرسی در بریتانیا غمگینم اما این پایان تاریخ نیست. همگرایی ما شکست نخورده است اما به یقین لطمه دیده است. همه حاضران در این سالن به اروپای متحد قدرتمند باور دارند.»

رئیس جمهوری اسلوواکی در دیدار با آقای یونکر همچنین گفت که آینده اتحادیه اروپا نباید توسط دو یا سه اعضای قدرتمند و غربی تعیین شود. اشاره تلویحی آقای کیسکا به دو کشور فرانسه و آلمان بود و تاکیدی بر ایفای نقش بیشتر کشورهای کمونیستی سابق که امروز اعضای اتحادیه اروپا هستند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه در کنار روبرت فیچو، نخست وزیر چپگرای اسلواکی گفت:«متقاعد هستم ریاست شما بر شورای اتحادیه بعنوان یکی از ناظران اصلی در اروپا، موفقیت آمیز خواهد بود. بیایید با هم و برای اسلوواکی و اروپا در کنار هم کار کنیم.»

ریاست دروه ای شورای اتحادیه اروپا هر شش ماه به یکی از اعضای اتحادیه واگذار می شود. ریاست اسلوواکی بر شورای اتحادیه اروپا اولین تجربه این کشور در این کرسی اتحادیه است.