خبر فوری

نگرانی شدید بانک مرکزی بریتانیا از تبعات برکسیت

 نظرها
نگرانی شدید بانک مرکزی بریتانیا از تبعات برکسیت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی بریتانیا یا همان بانک انگلستان، نگرانی خود را از تبعات همه پرسی در این کشور مبنی خروج از اتحادیه اروپا پنهان نمی کند.

این نهاد روز سه شنبه با انتشار گزارشی درباره ثبات مالی کشور، نسبت به خطراتی که اقتصاد بریتانیا و سیستم مالی را پس از برکسیت تهدید می کند هشدار داده است.

مارک کارنی، رییس بانک مرکزی بریتانیا مهمترین تدبیر برای مقابله با این روند را اعطای مجوز به بانکها برای تامین منابع مالی بیشتر تا سقف ۱۵۰ میلیارد پوند اضافه تر از حد مجاز اعلام کرده است. آقای کارنی گفت: «با در نظر گرفتن بیلان مالی مثبت بانکهای بریتانیایی، تعیین این ساز و کار به معنای آنست که شرکتها و خانوارها که خواهان بهره جویی از موقعیتها پس از برکسیت هستند می توانند مطمئن باشند که از حمایت بخش مالی برخوردار خواهند بود.»

رییس بانک مرکزی بریتانیا نسبت به استحکام سیستم مالی و اقتصادی کشور ابراز اطمینان کرده، اما اعلام کرده بریتانیا وارد دوره ای شده که تردید در آن حکمفرماست و امور اقتصادی احتیاج به تنظیم و اصلاح دارد.

مارک کارنی در ادامه گفت: «تلاشهای بانک مرکزی این امکان را نمی دهد که نوسان اقتصادی و بورسی موجود بلافاصله از بین برود. در این دوره تنظیم، این نوسانات قابل پیش بینی هستند.»

از زمان برگزاری همه پرسی درباره برکسیت تا ابتدای ماه ژوئیه ارزش پوند در برابر دلار آمریکا حدود ۹ درصد تنزل یافته است.

میانگین ارزش سهام بانکها در بازار بورس لندن نیز با سقوط شدید ۲۰ درصدی مواجه بوده است. در نهایت پیش بینی شده رشد اقتصادی بریتانیا روندی کند بخود گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.