خبر فوری
This content is not available in your region

عراق؛ کشتار در زیارتگاه شیعیان بدنبال 'یکشنبۀ سرخ' در بغداد

نظرها
euronews_icons_loading
عراق؛ کشتار در زیارتگاه شیعیان بدنبال 'یکشنبۀ سرخ' در بغداد
اندازه متن Aa Aa

عراق ۱۳ سال پس از سرنگونی رژیم صدام حسین بدست آمریکا و متحدانش و برغم انتخابات و نظامی دموکراتیک همچنان دستخوش ناامنی، فرقه گرایی و این اواخر آماج حملات انتحاری گروه موسوم به حکومت اسلامی، داعش، است که موصل دومین شهر بزرگ عراق را در تصرف خود دارد.

بغداد روز یکشنبه، ۱۳ تیرماه شاهد خونین ترین و مرگبارترین روز و حملات انتحاری پس از سقوط صدام حسین بود، حملاتی که به قتل عام نزدیک به ۳۰۰ عراقی انجامید.

حملات انتحاری دیگری در عراق در روز پنجشنبه در منطقه «بلد» استان «صلاح الدین» در زیارتگاره فرزند امام هادی، یکی از امامان شیعیان، حداقل ۴۰ کشته و بیش از ۶۰ زخمی برجای گذاشت.

سخنگوی آیت الله سیستانی از مراجع تقلید شیعیان در عراق گفت:«اگر مسئولان در عمل به وظایفشان در پایان بخشیدن به خشونت های ناشی از بی امنی باز مانند، تروریست ها از ادامه جنایاتشان علیه مردم عراق باز نخواهند ماند.»

بدنبال این حملات که داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفت، وزیر کشور عراق استعفاء داد و حیدر العبادی، نخست وزیر، اعلام کرد که سه مقام ارشد عملیاتی، امنیتی و اطلاعاتی بغداد را از سمت های خود برکنار می کند.

شهروندان عراق پیش از پیش دولت را به ناتوانی در تامین امنیت متهم می کنند و خشمگین اند. گروهی از آنان وقتی که آقای عبادی از محل قتل عام روز یکشنبه در منطقه «کراده» بغداد دیدن می کرد سنگ و هر آنچه بدستشان رسید را بسوی کاروان وی پرتاپ کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.