وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بریتانیا از روز چهارشنبه نخست وزیری جدید خواهد داشت؛ ترزا مِی

 نظرها
بریتانیا از روز چهارشنبه نخست وزیری جدید خواهد داشت؛ ترزا مِی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بریتانیا از روز چهارشنبه (۱۳ ژوئیه، ۲۳ تیرماه) نخست وزیری جدید خواهد داشت؛ ترزا مِی. این خبر را دیوید کامرون، نخست وزیر فعلی بریتانیا اعلام کرد که بدنبال رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا گفته بود استعفاء می دهد.

ترزا مِی پس از مارگارت تاچر دومین بانویی است که در تاریخ این کشور به نخست وزیری می رسد.

خانم مِی گفت:«برکسیت یعنی برکسیت و ما آن را به فرصتی برای موفقیت تبدیل می کنیم. دوم، نیاز داریم تا کشورمان را یکپارچه و متحد سازیم، و سوم، برای آینده کشورمان به چشم اندازی مثبت نیازمندیم.»

با انصراف آندرئا لِدسام از نامزدی برای رهبری حزب حاکم محافظه کار بریتانیا، ترزا مِی تنها نامزدی شد که در صحنه رقابت برای رهبری حزب و تصاحب کرسی نخست وزیری باقی ماند.

دیوید کامرون هم در خصوص خانم مِی گفت:«روشن و واضح است که ترزا می از حمایت اکثریت حزب محافظه کار برخوردار است. خرسندم که ترزا می نخست وزیر بعدی بریتانیا خواهد شد. او فردی است قوی، شایسته و بسیار لایق برای رهبری ای که کشور ما در سالهای پیش رو بدان نیاز دارد. او از حمایت کامل من برخوردار خواهد بود.»

دیوید کامرون که از شش سال پیش بر کرسی نخست وزیری تکیه زده است گفت روز چهارشنبه به کاخ باکینگهام خواهد رفت تا استعفانامه خود را تسلیم مکله بریتانیا کند.