خبر فوری

رییس بانک مرکزی بریتانیا: کمیته سیاست پولی بازهم می تواند تدابیر خود را متحول کند

 نظرها
رییس بانک مرکزی بریتانیا: کمیته سیاست پولی بازهم می تواند تدابیر خود را متحول کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی بریتانیا موسوم به بانک انگلستان در نشست روز پنجشنبه خود با هدف مقابله با تبعات شوک ناشی از نتیجه همه پرسی در این کشور مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا و بازگرداندن آرامش به بازار تغییر و تحول در سیاستهای پولی را در دستور کار قرار داد.

کاهش نرخ بهره بانک مرکزی از نیم درصد به ۰.۲۵ درصد یکی از مهمترین تدابیر این نهاد است.

افزایش حجم برنامه بازخرید اوراق قرضه از ۳۷۵ میلیارد پوند در سال به ۴۳۵ میلیارد پوند، همچنین گسترش اجرای این برنامه به بازخرید اوراق قرضه شرکتها از دیگر تدابیر بانک مرکزی بریتانیا است. با اجرای این برنامه بانک مرکزی حجم نقدینگی در سیستم پولی را افزایش می دهد.

مارک کارنی، رییس بانک مرکزی بریتانیا با شرکت در یک کنفرانس خبری درباره چشم انداز اقتصادی کشور گفت: «با درنظر گرفتن فاکتورهایی چون عرضه و تقاضا، رشد تولید ناخالص داخلی نسبت به ماه مه زیر رقم ۲.۵ درصد خواهد بود. از سوی دیگر حتی پس از اجرای برنامه های محرکه اقتصادی، نرخ بیکاری از آمار حال حاضر آن یعنی ۴.۹ درصد به ۵ و یا ۵.۵ درصد جمعیت فعال طی دو سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.»

رییس بانک انگلستان در ادامه درباره تدابیر اتخاذ شده توضیح داد: «مجموع این تدابیر کامل و منطبق با وضعیت، با توجه به وسعت شوک مربوط به برکسیت و تردیدها درباره چگونگی تطابق بازار با این شوک، درنظر گرفته شده و از نظر کمی مناسب است. همچنین دامنه این تدابیر گسترش پیدا خواهد کرد. بنابراین کمیته سیاست پولی می تواند بازهم نرخ بهره را کاهش دهد، در رژیم دریافت وامهای بلند مدت تحول ایجاد کند و برنامه بازخرید اوراق قرضه خود را نیز گسترش دهد.»

انتشار آمارها درباره افت فعالیتهای بخشهای کلیدی کشور از جمله ساخت و ساز، صنعت و خدمات زنگ خطر را برای سیاستگذاران بانک مرکزی بریتانیا به صدا درآورده بود. اکنون این نهاد مصمم است تا از همه امکانات خود برای مهار آشفتگی بازار، تنظیم میزان رشد اقتصادی کشور و جلوگیری از رکود اقتصادی استفاده کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.