وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

توافقنامه مهاجران در گروی رابطۀ ترکیه و اتحادیه اروپا

 نظرها
توافقنامه مهاجران در گروی رابطۀ ترکیه و اتحادیه اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سردی رابطه ترکیه با اروپا در روزهای اخیر، توافق های میان اتحادیه اروپا و ترکیه در زمینه مهاجران را به خطر انداخته است.

مطابق توافق موجود، قرار بود ترکیه با گرفتن امتیازاتی از اروپا کنترل مرزهایش را افزایش داده، پناهجویان کنونی را در خاک خود نگهدارد اما عمر چلیک، وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا این توافق را به زیر سؤال برد و گفت: «اگر اتحادیه اروپا تاریخ مشخصی برای تضمین سفر بدون ویزا برایمان مشخص نکند نمی توانیم توافقنامه را اجرا کنیم و پیشرفتی در این زمینه داشته باشیم. آنها می پرسند که آیا ما اتحادیه اروپا را تهدید می کنیم؟ ما کسی را تهدید و شانتاژ نمی کنیم.»

وی به صورت غیرمستقیم گفت که این اتحادیه اروپا است که شرط می گذارد و تهدید می کند.

پس از کودتای نافرجام ترکیه، دولت این کشور عبدالله گولن را مسئول کودتا دانست و مخالفان خود را به وی منتسب می کند. شدت عمل در مقابل مخالفان و تصفیه وسیع نهادهای دولتی پس از کودتا مورد انتقاد اتحادیه اروپا واقع شد و در مقابل رجب طیب اردوغان اروپایی ها را از مداخله درامور کشورش برحذر داشت.

شمار دستگیر شدگان پس از کودتای نافرجام در ترکیه، به شانزده هزار نفر رسیده است. شصت هزار نفر نیز از کار برکنار شده اند. در عین حال رجب طیب اردوغان درصدد بازگرداندن حکم اعدام در این کشور و مجازات شدید مخالفان است.

بن علی یلدریم، نخست وزیر ترکیه می گوید: «ما این مرد را که دستور بمباران ترکیه و پارلمان را داده و اسلحه های کشور را به سوی مردم ترکیه نشانه گرفته است به مجازاتی که شایسته آن است می رسانیم.»