خبر فوری

خدمتکار خانگی روباتی از ایتالیا تا ۱۸ ماه دیگر به بازار می آید

خدمتکار خانگی روباتی از ایتالیا تا ۱۸ ماه دیگر به بازار می آید
اندازه متن Aa Aa

روبات «آر یک»، جدیدترین روبات انسان نما ساخت انستیتو تکنولوژی جنوا در ایتالیا است. «آر یک» (R1) طی ۱۶ ماه و با مشارکت بیست کارشناس، دانشمند و مهندس به مدیدریت جورجیو متا ساخته شد. این گروه فنی معتقد است «آر یک» پس از تکمیل مراحل فنی، ایده آل ترین خدمتکار خانگی خواهد بود.

جورجیو متا، مسئول پروژه «آر یک» و استاد دانشگاه جنوا می گوید: «آر یک» روبات انسان نما است. هدف ما ساختن روباتی با قیمت مناسب بود. آر یک با اپلیکشین های مناسب محیط خانگی طراحی شده است. به نظر ما اولین کسانی که از آن بهره می برند ناتوانان جسمی هستند که در محیط خانه به کمک نیاز دارند. در مراحل بعدی افراد دیگر هم می توانند از آن استفاده کنند.»

«آر یک» نسخه ارزان و ساده روبات آزمایشگاهی و پیچیده «آی کاب» ( iCub) است که در سراسر دنیا استفاده می شود و برای اقتصادی کردن، تغییرات زیادی در آن ایجاد شد. «آر یک» به جای چرخ، پا دارد، وزن آن ۵۰ کیلوگرم و برخلاف «آی کاب» که از فلز ساخته شده، از الیاف کربنی و پلاستیک تشکیل شده است.

پژوهشگر تیم «آر یک» با اشاره به پیشرفت های فنی این پروژه می گوید: «سخت افزار آن تکمیل شده است. ساختن نرم افزار برای کنترل روبات از راه دور را شروع کرده ایم. انسان از راه دور می تواند هر چیزی را که روبات می بیند با یک دوربین مشاهده کند و با حرکت دادن اهرم روبات را هدایت کند تا بطور مثال شی را از روی زمین بردارد.»

برای رسیدن به محصول نهایی، پیشرفت های پروژه «آر یک» ادامه دارد و پژوهشگران معتقدند بزودی با صدای انسان هم قابل هدایت می شود. اولین «آر یک» احتمالا به بهایی معادل یک خودروی کوچک قیمت گذاری شده و تا یک سال و نیم دیگر به بازار عرضه می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.