خبر فوری
This content is not available in your region

سازمان ملل متحد: ارتش سوریه و داعش از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند

نظرها
سازمان ملل متحد: ارتش سوریه و داعش از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد می گوید نیروهای بشار اسد و گروه داعش در حملات خود به مخالفان مسلح از سلاح شیمیایی و سمی استفاده کرده اند.

در گزارش کمیته تحقیقات سازمان ملل که روز چهارشنبه به شورای امنیت ارائه شد «با تکیه بر اسناد و مدارک کافی» ادعا شده که داعش در حملات ۲۱ اوت ۲۰۱۵ به شهرستان مارع در شمال غرب سوریه از گاز خردل استفاده کرده و بالگردهای نیروی هوایی سوریه هم در ۲۱ آوریل سال ۲۰۱۴ در روستای «تلمنس» در استان ادلب و ۱۶ مارس ۲۰۱۵ در شهرستان «سرمین» در شمال غرب کشور بمب های حاوی مواد سمی پرتاب کرده اند.

این گزارش ۹۵ صفحه ای نتیجه یک سال تحقیقات درباره ۹ حمله شیمیایی در هفت منطقه سوریه است. و گفته می شود در شش مورد باقیمانده هنوز اطلاعاتی کافی برای مشخص کردن عاملان آن در اختیار نیست.

شورای امنیت سازمان ملل پنج روز دیگر (۳۰ اوت) درباره این گزارش به بحث می نشیند. این شورا سه سال پیش قطعنامه ای را به منظور نابودی سلاح های شیمیایی در سوریه صادر کرد. در پیش نویس این قطعنامه آمده است که در صورت همکاری نکردن سوریه در اجرای تعهد خود، شورای امنیت بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد اقدام می کند. فصل هفتم این منشور اجازه می دهد که برای ترویج صلح و تامین امنیت اقدام نظامی یا غیرنظامی صورت گیرد. اجرای این فصل مستلزم رای گیری مجدد در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.