وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

عقب نشینی نسبی شرکت مایلَن در پی انتقاد از ۵ برابر شدن قیمت داروی اِپی پِن

 نظرها
عقب نشینی نسبی شرکت مایلَن در پی انتقاد از ۵ برابر شدن قیمت داروی اِپی پِن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شرکت دارویی مایلَن در پاسخ به انتقادهای گسترده «اِپی پن» را با قیمت «مناسب تری» عرضه خواهد کرد. بدین صورت که برخی از بیماران و مشتریان وفادار از تخفیف ویژه حدودا ۵۰ درصدی برخوردار خواهند شد.

تصمیم ماه ژوئیه مایلن به افزایش حدودا ۵ برابری قیمت هر دوز از این داروی ضد آلرژیک، انتقادهای گسترده ای را برانگیخت تا آنجا که هیلاری کلینتون، نامزد دمکرات انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور هم به تازگی در یک پست فیسبوکی، از افزایش قیمت «ناگهانی» و «غیرمنطقی» این داروی ضروری انتقاد کرد.

قیمت این دارو که در حال حاضر مشابهی در بازار ندارد، از سال ۲۰۰۷ و نخستین عرضه آن از سوی شرکت مایلَن از حدود ۱۲۰ دلار به ۶۰۰ دلار رسیده است.

پی تر پت، از مسئولان سابق سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA) در این باره می گوید: «چیزی که موجب پایین آمدن قیمت می شود در واقع رقابت است. از آنجایی که در حال حاضر رقیبی برای اپی پن در بازار وجود ندارد و صاحب امتیازش مایلن است، سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا باید به بازبینی تولید داروهایی که در بازار مشابه ندارند اولویت بدهد. زمانیکه سازمان موفق به معرفی مشابهی برای اپی پن شد از قیمت فعلی آن بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کاسته خواهد شد.»

آمپول «اِپی پِن» که بصورت فشار دادن تزریق گر خودکار در ران بیمار انجام می شود بواسطه آدرنالین می تواند افرادی را که واکنش آلرژیک شدیدی دارند، از حملات مرگبار نجات دهد.

کمپین اینترنتی کاهش قیمت این داروی حیاتی که در آمریکا به ۶۰۰ دلار رسیده است تاکنون ۱۲۹هزار امضاء جمع کرده است. این در حالیست که قیمت این دارو در فرانسه تنها ۸۵ دلار است.