خبر فوری

رهبر جمهوری اسلامی: سامانه «اس۳۰۰» ابزاری دفاعی است نه تهاجمی

 نظرها
رهبر جمهوری اسلامی: سامانه «اس۳۰۰» ابزاری دفاعی است نه تهاجمی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با فرماندهان ارتش با بیان اینکه «دشمن» به‌دنبال تضعیف توان دفاعی ایران است گفت: «باید آمادگی‌های نیروهای مسلح آن‌چنان افزایش یابد که دشمن حتی به خود اجازه فکر کردن درباره تجاوز را ندهد.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر ایران، علی خامنه‌ای دشمنان ایران را «جبهه‌ای خبیث و خدعه‌گر و با اندیشه‌های ظالمانه» توصیف کرد که به گفته او «با اصل اعتقادات دینی، استقلال و زیر بار حرف زور نرفتن ملت ایران، دشمنی دارد.»

وی در ادامه با اشاره به موضوع سامانه موشکی «اس ۳۰۰»، مخالفت‌ها درباره برخورداری ایران از این سامانه را «خباثت» خواند گفت: «سامانه اس۳۰۰ ابزاری دفاعی است نه تهاجمی، اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود.»

خامنه‌ای گفت: «ما با چنین دشمنی مواجه هستیم که حق دفاع را نیز برای ملت ما قائل نیست و در واقع می‌گوید بدون دفاع بمانید تا هر زمان که خواستیم بتوانیم کشور را مورد تهاجم قرار دهیم.»

رهبر جمهوری اسلامی در پایان با توصیه به نیروهای مسلح ایران برای بکارگیری انواع روشهای متنوع و ابزارهای پیشرفته گفت: «دشمن باید بفهمد که اگر تهاجم کند، ضربه محکمی خواهد خورد و دفاع ما شامل پاسخگویی نیز خواهد بود.»

ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ میلادی قراردادی برای خرید سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار امضا کردند که روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی و در پی تشدید تحریم‌های بین المللی علیه ایران از تحویل آن به تهران خودداری کرد. ایران نیز در واکنش به اقدام روسیه با طرح شکایت در مجامع بین المللی تقاضای چهار میلیارد دلار خسارت از مسکو کرده بود. اما به دنبال توافق هسته‌ای تهران و کشورهای غربی، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، ممنوعیت ارسال سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ایران را لغو کرد و اولین محموله آن تیر ماه سال جاری به ایران تحویل داده شد.

ایالات متحده آمريکا و اسرائيل مخالف تحويل سيستم‌های دفاع ضدهوايی «اس۳۰۰» به ايران توسط روسيه بودند. سامانه دفاعی «اس ۳۰۰» قادر است تا شعاع ۱۵۰ کيلومتری با شناسايی و رهگيری موشک های بالستيک، کروز و هواپيماهای پروازی در ارتفاع کم آنها را مورد هدف قرار داده و منهدم کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.