وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش رئیس جمهوری برکنار شده برزیل به رای سنا

 نظرها
واکنش رئیس جمهوری برکنار شده برزیل به رای سنا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دیلما روسف، رئیس جمهوری برکنار شده برزیل در واکنش به رای سنا در موافقت با اعلام جرم، این اقدام را «کودتایی پارلمانی» خواند.

وی پس از رای اکثریت سنا که منجر به برکناری اش از مقام ریاست جمهوری شد در میان هوادارانش حاضر شد و گفت: «آنها بدون هیچ توجیه مبتنی بر قانون اساسی برای این اعلام جرم، نخستین رئیس جمهوری زن برگزیده برزیل را برکنار کردند.»

خانم روسف که متهم به زیرپا گذاشتن قوانین بودجه و فساد اقتصادی است در ادامه گفت: «آنها فکر می کنند که برنده شده اند ولی اشتباه می کنند. من می دانم که همه ما مبارزه می کنیم. آنها با قدرتمندترین و پرانرژی ترین اپوزیسیونی که هر حاکمیت توطئه گری می تواند رو به رو شود، مواجه خواهند بود.»

۶۱ تن از ۸۱ نماینده مجلس سنای برزیل روز چهارشنبه به «اعلام جرم» علیه دیلما روسف رای مثبت داده و بر این اساس وی از مقام ریاست جمهوری برکنار شد. بر این اساس میشل تمر، تا سال ۲۰۱۹ رئیس جمهوری این کشور خواهد بود.

در دومین رای گیری این جلسه، طرح «محرومیت وی به مدت هشت سال از هرگونه سمت دولتی» رای نیاورد. از این روی وی مجاز به همکاری با دولت است.