خبر فوری

دبیرکل فدراسیون اروپایی زمین شناسی: خسارات زلزله ایتالیا قابل پیشگیری بود

 نظرها
دبیرکل فدراسیون اروپایی زمین شناسی: خسارات زلزله ایتالیا قابل پیشگیری بود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گابریل پونتزونی، دبیرکل فدراسیون اروپایی زمین شناسی، درباره زمین لرزه هفته گذشته در روستای آماتریچه واقع در استان ریتی ایتالیا می گوید دو عامل «فرسودگی ساختمان ها» و «مشکل سیاسی» سبب خساراتی عمده ناشی از این رویداد شده است.

وی که مشاور انجمن زمین شناسی ایتالیا است درباره دلیل برجاماندن شمار قابل توجهی قربانی بر اثر این رویداد به یورونیوز گفت: «مشکلی ساختاری در رابطه با این ساختمان ها که بسیار بسیار قدیمی بوده اند، وجود داشته است. دلیل دیگر این است که آن منطقه، آسیب پذیر و در معرض خطر است. به آگاهی از جزئیات بیشتری درباره لایه های زیرین زمین نیاز است و سپس نقشه ای از جزئیات زمین شناسی و تحلیل لرزه نگاری را باید داشت.»

این کارشناس زمین شناسی درباره دلیل در نظر نگرفتن تدابیر پیشگیرانه در برابر زلزله در ایتالیا می گوید: «ما حافظه تاریخی خود را درباره آنچه در گذشته اتقاق افتاده از دست داده ایم. از یادبرده ایم که چه اتفاقی می تواند دوباره در برخی از مناطق در معرض خطر روی دهد. از این گذشته، مشکل سیاسی هم وجود دارد. نگاه سیاستمداران تنها تا دوره بعدی انتخابات است و برنامه های بلندمدت و پرخرج که نتایجی فوری به دست نمی دهد را ارایه نمی کنند.»

دولت ایتالیا گروهی را برای نظارت بر روند بازسازی خانه های ویران شده تعیین کرده است. شمار جان باختگان این زمین لرزه به ۲۹۴ تن افزایش یافته و حدود ۴ هزار تن نیز خانه های خود را از دست داده اند. بیشتر قربانیان این زمین لرزه به بزرگی ۶ در مقیاس ریشتر به دلیل فروریختن ساختمان ها جان دادند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.